Křesťan dnes

S nadcházející volbami v USA začíná boj o křesťanského voliče

Washington – S nadcházejícími volbami v USA a při důležitosti, jakou v nich hrají křesťané, se různé skupiny snaží zaměřit právě na tuto skupinu.  Technologický vývoj jim umožňuje k tomuto cíli využívat data v mobilních telefonech.

Portál National Catholic Report informuje, že se snaží ovlivnit zejména bílé katolíky a evangelikály v klíčových státech ve prospěch kandidáta republikánské strany.

Politicky orientované agentury dokážou shromažďovat data z mobilních telefonů a cílit právě na voliče navštěvující kostely. Tyto informace v posledním desetiletí jsou stále více využívány v politických kampaních.

Přesně takto funguje i organizace CatholicVote.org, která lobuje mezi americkými katolickými voliči v prospěch prezidenta Donalda J. Trumpa.

„Již nyní budujeme největší program mobilizace katolických voličů,“ uvedl minulý měsíc ve svém příspěvku na blogu prezident společnosti Bian Burch.

„Díky tomuto cílení na mobily jsme schopni zasáhnout katolíky v kostelích. A můžeme zajistit, aby naši katoličtí spoluobčané získali fakta a slyšeli pravdu – ne nejnovější lži, která podávají média,“ napsal.

S využitím moderních technologií Catholic Vote již dokázala identifikovat téměř 200 000 katolíků ve Wisconsinu, kteří se zúčastnili mše nejméně třikrát za 90 dní. S využitím odkazů na jiné databáze organizace zjistila, že polovina těchto návštěvníků není zaregistrována do hlasování ve volbách.

Prezident Trump ve Wisconsinu v roce 2016 získal pouze 22 748 hlasů, podotýká NCR. Catholic Vote proto plánuje vytvořit „pozemní tým“ a navštěvovat domácnosti s cílem podpořit katolické věřící k registraci a hlasování.

CatholicVote.org plánuje v následujících volbách přivést urnám „rekordní účast věrných katolických voličů“, tvrdí Burch. Pro tento plán chtějí pomoci zaregistrovat milion pro-life a na rodinu zaměřených katolických voličů v klíčových státech.

Co víme o víře Donalda Trumpa ?

Podle průzkumů byli jedni z jeho hlavních podporovatelů bílí evangelikálové, kteří hlasovali v Trumpův prospěch v poměru 81% k 16%, což je největší rozdíl za poslední tři volby.

V kampani tvrdě bojoval za hlasy evangelikálů a zpočátku získal širokou podporu. Na druhé straně byl často zesměšňován a jeho víra, ke které se hlásil, byla často zpochybňována. Když se ho ptali na jeho oblíbený verš z Bible, odmítl odpovědět, že je to příliš osobní. Později uvedl, že má rád Přísloví, a zvláště kapitolu „Nikdy se nepřikloň k závisti“, která ve skutečnosti neexistuje. Při rozhovoru v rádiu se zase vyjádřil, že jeho oblíbený citát z Bible je „oko za oko“, přičemž nedodal, že Ježíš byl proti tomuto verši, odmítal pomstu a hlásal naopak odpuštění a lásku. Proto není překvapivé, když se Trump vyjádřil, že nikdy nežádal Boha o odpuštění.

Dalším z jeho faux – pas bylo, když odkazoval na kapitolu z Bible jako „Dva Korinťané“, přičemž v USA se používá pojmenování „Druhý Korintským“. Trump se také dostal do sporu s papežem za jeho slib postavit zeď proti imigrantům na americko – mexické hranici. Podobný konflikt měl i s vysokým představeným presbyteriánské církve, v níž byl sám pokřtěn.

Trump tedy nebyl pravým „křesťanským kandidátem“, ačkoli kandidoval za republikány, které zpravidla volí většina bílé evangelikální populace. A navzdory zmíněnému křehkému vztahu, Trump jejich podporu evidentně získal.

Jeho deklarace o vlastní víře získávaly časem větší podporu. Zastali se ho i členové církví. James Dobson, zakladatel konzervativní organizace Focus on the family (Důraz na rodinu), nazval Trumpa „křesťanským dítětem“ a zlehčoval jeho dosavadní kontroverzní prohlášení. Volbu Trumpa zdůvodňoval i tím, že je třeba hlasovat proti Hillary Clinton, která ho „vyděsila k smrti“.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

-red-   Datum: 3. ledna 2020  Foto: Wikimedia Commons – Bílý dům

Exit mobile version