Křesťan dnes

Růže v zimě – nový film o Edith Steinové

Los Angeles – „Růže v zimě“ – tak zní titul nového filmu o významné katolické myslitelce židovského původu, karmelitce Edith Steinové, zavražděné v Auschwitz a svatořečené Janem Pavlem II. v roce 1998. Podle vlastního scénáře jej zrežíroval herec, režisér a producent Joshua Sinclair, který se pro film o německé mystičce rozhodl po jednom přátelském telefonátu s Johnem Debnym, skladatelem hudby ke Gibsonovu „Umučení Krista“.

Ve Spojených státech amerických se „Růže v zimě“ objevila vloni a letos film putuje Evropou – od Evropského parlamentu po nedávnou italskou premiéru na festivalu v Parmě. Italské nakladatelství Schole rovněž vydalo filmový scénář s předmluvou německého filosofa Friedricha-Wilhelma von Herrmanna a zasvěceným úvodem Francesca Alfieriho, OFM. Tento posledně jmenovaný italský františkán vyučuje filosofii na Papežské lateránské univerzitě a univerzitě v jihoitalském Bari a sestavil světovou bibliografii Edith Steinové. Právě jeho prostřednictvím se režisér Sinclair seznámil s neteří Edith Steinové (dcerou její sestry Erny), Susanne Batzdorff-Bibersteinovou, s níž konzultoval práci na filmu.

Podle Sinclaira se maďarské režisérce Mártě Mészárosové v již existujícím filmu o Edith Steinové (Sedmá komnata, 1994) dostatečně nepodařilo odkrýt lidství a vnitřní zápas protagonistky, která se musela vyrovnávat s existenciálními dramaty a vědomím příslušnosti k židovskému národu. Cílem nového filmu tudíž má být rekonstrukce této Editiny lidské pouti, přičemž scénárista se opírá výlučně o její spisy, které ustavičně konfrontuje s kolínským Karmelem a neteří Susanne.

Při tvorbě scénáře Joshua Sinclair analyzoval veškerou písemnou pozůstalost židovsko-německé filosofky (shodou okolností nalezenou jiným františkánem, Hermanem van Bredou, v troskách kláštera v Echtu. Tentýž belgický fílosof zachránil rovněž celé dílo Editina učitele, Edmunda Husserla, před zničením nacisty). Dotýká se tak některých životních etap, ze kterých plně vysvítá lidská stránka ženy, již později Jan Pavel II. prohlásil za spolupatronku Evropy – od studijních let ve Vratislavi přes dobrovolnickou práci v Červeném kříži a spolupráci s Husserlem až po přechod ke katolické víře a vstup na kolínský Karmel.

„Chtěl bych, abychom pochopili jak Edith židovku, tak Edith karmelitku“, vysvětluje Sinclair. „Přeji si totiž, aby film napomohl k vyřešení neshod mezi oběma komunitami a abychom prostřednictvím Editina příběhu konečně pochopili, že antisemitismus je pro křesťana nepřijatelný. Není možné porozumět Pánu, aniž bychom plně uznali jeho kořeny v dějinách vyvoleného Božího lidu“.

Toto poselství scénárista a režisér Sinclair svěřil vynikajicímu hereckému obsazení – Edith Steinovou ztvárňuje bosenská herečka Zana Marjanovič, která jako malá prožila válku v Sarajevu, dále vystupují německá herečka Anja Kruse, izraelsko-americká herečka Natalie Portmanová, či rakouský herec a scénárista Karl Markovics. Na filmové hudbě spolupracoval italský skladatel Ennio Morricone. Výtěžek z projekce částě poputuje na konto dobročinné nadace, nesoucí jméno Edith Steinové (The Edith Stein Fund), která se ujímá potřebných žen a dětí a léčí je prostřednictvím sdružení Lékaři bez hranic.

 

Autor: Vatikánský rozhlas  Datum: 23. října 2019  Foto:  Wikipedie –  Edith Steinová

Exit mobile version