Křesťan dnes

Rusko: Deportace na základě „misionářských aktivit“

V rámci vlny soudních sporů souvisejících s přísným omezením „misionářských aktivit“ došlo v Rusku k prvnímu známému případu deportace. V únoru letošního roku byl indický pastor Victor-Immanuel Mani odloučen od své ruské manželky a ročního dítěte kvůli údajnému porušení nových ustanovení o „šíření přesvědčení“ obsažených v zákoně o náboženství a správním řádu.

Pastor byl obviněn z propagace náboženských shromáždění na sociálních sítích a předání náboženské literatury člověku, který nebyl členem jeho společenství. 20. prosince 2016 byl ve městě Naberežnyje Čelny v Tatarstánu odsouzen. Kromě deportace mu byla vyměřena pokuta ve výši 30 000 rublů (přibližně 13 000 korun). Během soudního procesu advokáti trvali na tom, že oznámení na sociálních sítích nebyla cílena na lidi zvenčí, ale jednalo se o pouhé oznámení pro členy. Pastor také před soudem vypověděl, že muž, který ho následně žaloval, navštívil sbor z vlastní iniciativy, knihy si koupil a letáky si vzal sám.

Během následného přelíčení 25. ledna bylo místnímu soudu předloženo odvolání, které však soud zamítl a vyzval pastora Maniho k opuštění země, přestože na ruském území pobývá legálně. Jeho právníci a zástupci evangelikálního společenství ‚Boží láska‘ nyní připravují odvolání, které bude předloženo Nejvyššímu soudu Tatarstánu. Nařízení k deportaci je podle nich v rozporu s rozhodnutím Nejvyššího soudu z roku 2013, ve kterém se uvádí „vykázání z domovské země rodinných příslušníků (obžalovaného) by bylo porušením práva na respektování rodinného života“.

V dalších dvou samostatných soudních sporech byla podána odvolání proti rozhodnutí zničit konfiskované Bible (včetně vydání používaného ruskou pravoslavnou církví) a další náboženské texty. Rozhodnutí soudu se neopírá o platnou legislativu, neboť zabavené materiály nebyly oficiálně klasifikovány jako „extrémistické“. Kromě toho jsou náboženským organizacím udělovány vysoké pokuty za to, že ve svých publikacích, na webových stránkách nebo budovách neuvádějí „oficiální úplné názvy“. Evangelikální křesťanská církev v Nižném Tagilu se nedávno odvolala proti podobnému usvědčení.

Zdroj: Hlas mučedníků

Foto: Pixabay.com

 

Exit mobile version