Křesťan dnes

Rok 2021 se má v SRN nést ve znamení židovské kultury a života

Berlín – Příští rok se má v Německu nést ve znamení židovské kultury a židovského života. Počítají s tím alespoň zástupci židovských organizací, které si sérií kulturních, odborných, ale třeba také gastronomických akcí chtějí připomínat výročí 1700 let od první oficiální zmínky o Židech na německém území. Lepší poznání židovského života podle nich také může přispět k boji proti antisemitismu.

Podle místopředsedy německé Ústřední rady Židů Abrahama Lehrera čelí spolková republika ale i celá Evropa „explozi antisemitismu“, a i proto je potřeba vyslat signál pro židovský život v Německu a zajistit, že tady bude možný i v budoucnosti. Dnes podle něj dost ze zhruba 100.000 zdejších Židů alespoň občas přemýšlí o tom, jestli se ze země raději nevystěhovat.

Vliv na takové úvahy mají tragické události jako loňský útok pravicového radikála na synagogu ve východoněmeckém Halle, ale také nadávky nebo dokonce fyzická napadení, kterým nezřídka v německých velkoměstech čelí Židé, kteří nosí jarmulku, tedy tradiční pokrývku hlavy.

„Chceme společně zorganizovat povstání proti antisemitismu, ale chceme také společně slavit,“ řekl k plánům na příští rok Jürgen Rüttgers, bývalý ministerský předseda nejlidnatější spolkové země Severního Porýní-Vestfálska, z níž vyšla iniciativa, jejíž přípravu šesti miliony eur (150 miliony korunami) podpořila německá vláda.

„Chceme lidi pozvat, aby se přišli podívat na židovský život a účastnili se ho. Těšíme se na každého, kdo se toho zúčastní,“ poznamenal Lehrer, podle něhož je právě vzájemné poznání nejlepší cestou, jak odbourávat předsudky.

V příštím roce k tomu vedle možnosti navštívit a osobně poznat židovské obce po celém Německu mají přispět i umělecká vystoupení, výstavy, odborná sympozia, židovský průvodce Německem, průvodce židovskou kuchyní v Německu nebo zvláštní poštovní známka k výročí první zmínky o Židech na německém území z roku 321. S dalšími projekty, které zviditelní židovský život ve spolkové republice, se může organizátorům přihlásit kdokoliv.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 29. ledna 2020  Foto: Wikipedie – Nový synagoga v Berlíně

Exit mobile version