Křesťan dnes

Rob Bell: Evangelikálové podporou Trumpa odhalují své pravé hodnoty

New York – Rob Bell, kontroverzní bývalý pastor michiganského megasboru Mars Hill Bible Church, v novém rozhovoru přiznal, že se v evangelikálním prostředí nikdy necítil dobře. Obvinil také evangelikály z toho, že ukazují své skutečné hodnoty, když podporují prezidenta Donalda Trumpa.

Bell v minulosti vyvolal kontroverzi podporou stejnopohlavních sňatků a v roce 2011 také svou knihou Láska vítězí, ve které zpochybňoval křesťanský pohled na peklo. V rozhovoru pro The Church Times uvedl, že se pro něj nálepka „kacíř“ stala odznakem cti.

Bell přiznal, že se v evangelikálním prostředí nikdy necítil doma. Zmínil se také o rozdělení, které mezi americkými křesťany způsobuje politika. Vzpomněl rovněž na své kázání namířené proti válce v Iráku, po kterém někteří členové Mars Hill sbor opustili. Tehdy si podle svých slov uvědomil, že „existuje náboženství, které je pro lidi mnohem posvátnější než cokoliv, co se týká Boha, Ježíše nebo Bible – a to je Amerika“.

„Dokonce i zbraně, zbraně jsou posvátnější: jsou nedotknutelné, což pro mnoho lidí nemůže být zpochybňováno,“ prohlásil Bell v reakci na diskuze o kontrole zbraní. Také poukázal na to, že rozsáhlá evangelikální podpora Trumpa ukázala, co pro mnohé znamená evangelium.

„Nikdy to nebylo o milosti, slitování, solidaritě, absenci násilí na Ježíšově cestě. Bylo to o ochraně konkrétní vize 21. století – vize volného trhu, kapitalismu. Ta se dlouhou dobu vydávalo za Ježíše, a odhalila zkaženou, poskvrněnou duši,“ vysvětlil Bell.

„Jedním z darů tohoto prezidentského období je, že to vše je venku. Oháněli se morálkou, oháněli se vírou, oháněli se důvěrou v Boha, používali slovo Ježíš. Ale nemysleli to vážně: všechno to byla jen jedna velká šaráda, a teď to mnohem víc lidí vidí, což je důležité,“ prohlásil kontroverzní pastor.

Bell uznal, že mnozí jeho názory budou považovat za radikální, ale poukázal na skutečnost, že latinský původ tohoto slova se vztahuje ke „kořenu“. „Radikál je člověk, který šel zpět ke zdroji,“ uvedl. „Ježíšovo hnutí se zrodilo jako protiklad k říši, podvratné hnutí, které bylo o zájmu o druhé. Obětavá láska je způsob, jak udělat tento svět lepším, ne vojenské násilí. Potřebujeme ji víc než kdy jindy,“ řekl Bell.

Proti obvinění z pokrytectví evangelikálů podporujících Trumpa vystoupil například Michael Brown, spisovatel a moderátor Line of Fire. „Velké procento evangelikálů dělá to, co káže, snaží se žít své životy a vychovávají své rodiny v souladu s biblickými hodnotami. Doopravdy je právě toto jedním z důvodů, proč jsme tak nenáviděni: protože jsme jiní, protože jsme ochotní jít proti proudu,“ napsal Brown v lednu pro The Christian Post.

„Po mnoho let, dlouho před tím, než mnoho evangelikálů podporovalo Donalda Trumpa, jsme byli srovnáváni s nacisty, Ku-klux-klanem a islamistickými teroristy, nemluvě o to, že jsme byli nazýváni bigoty, homofoby a tak dále,“ uvedl Brown. „Není žádným překvapením, že jsme označováni za pokrytce těmi, kteří pohrdají našimi hodnotami a démonizují nás,“ dodal.

Roba Bella označil v roce 2011 syn známého evangelisty Franklin Graham v rozhovoru pro Fox News za heretika a falešného učitele. Prezident The Southern Baptisti Theological Seminary Albert Mohler upozornil na to, že Bell odděluje lásku od spravedlnosti a svatosti. „Bell chce zachránit Boha z jakéhokoliv učení o tom, že se Jeho hněv vylévá na hřích a hříšníky,“ uvedl Mohler o Bellově knize. „Bell ale také chce, aby Bůh obhajoval oběti vraždy, znásilnění, zneužívání a podobného zla. Vypadá to, že nevidí, jak sám podkopává svůj vlastní příběh a Boha zanechává neschopného nebo neochotného přinést pravou spravedlnost,“ dodal Mohler.

 

 

Překlad: Kristýna Gillíková  Zdroj: The Christian Post  Foto: youtube.com 

Exit mobile version