Křesťan dnes

Putin podle ukrajinských evangelikálů nemá zájem o trvalý mír. Modlí se za zázrak 

Trvalý mír. Tuto myšlenku opakovali všichni před Mnichovskou bezpečnostní konferencí (14.-16. února), během ní i po ní. Způsob, jak ho dosáhnout, však stále více rozděluje Evropu a USA.

Oznámení Donalda Trumpa z minulého týdne, že se s Vladimirem Putinem dohodl na zahájení jednání bez Evropy, vyvolalo šok mezi mnoha vedoucími představiteli, kteří jeho krok považovali za falešné ukončení války, v níž se Rusko musí zodpovídat za nezákonnou invazi na Ukrajinu, která má na svědomí smrt desítek tisíc lidí a vyhnala z domovů více než čtyři milióny uprchlíků.

SOUVISEJÍCÍA co spoluvěřící pod ruskou okupací? Ukrajinští evangelikálové odmítají Trumpův mírový plán 

„Trvalý mír“ si přeje také Ruslan Maliuta, křesťanský vůdce z Ukrajiny, který spoluzaložil nevládní organizaci Svět bez sirotků. „To je to, za co se modlím a v co doufám spolu s miliony spoluobčanů na Ukrajině“. 

„Nevím však, jak by k němu mohla vést jednání s Putinem, ať už by bylo dohodnuto nebo podepsáno cokoli,“ řekl pro Evangelical Focus.

„Za posledních 20 let jsem byl svědkem a na vlastní kůži zažil, jak se Putin a jeho režim snažili ovládnout a nakonec zničit Ukrajinu s podporou většiny lidí v Rusku.“

Podle Maliuty se tento cíl nemění, a proto „není důvod se domnívat, že Putin dodrží jakékoli dohody“. 

Jsou to již tři roky, co Rusko zahájilo plnohodnotnou invazi na Ukrajinu, přestože varování, že tak učiní, označilo za lži západní propagandy.

 „Rozhodující období pro budoucnost Evropy“

Maliuta se domnívá, že „jde o rozhodující období pro budoucnost Ukrajiny a Evropy a možná i celého světa. Jedinou cestou k trvalému míru v Evropě je změna ruského režimu – nová vláda, která by zvrátila současný směr a upřednostnila lidské životy a blaho, včetně životů vlastních občanů“.

Pro něj a mnoho dalších ukrajinských evangelikálních křesťanů „se stalo jasným, že Evropa musí převzít hlavní odpovědnost za řešení této krize. Podpora Ukrajiny všemi možnými způsoby je zásadním a neoddiskutovatelným prvkem tohoto řešení“.

Na závěr dodává: „Konstatuji to, co je pro mě bolestně zřejmé. Při analýze situace nenacházím žádný základ pro pozitivní scénář. Modlím se tedy za zázrak“.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 20. února 2025 Foto: Wikimedia Commons

Exit mobile version