Křesťan dnes

Proruští rebelové pronásledují křesťany na okupovaném území

Luhansk – Proruští rebelové v ukrajinském Luhansku pronásledují protestantské sbory tím, že napadají církve, zastrašují věřící a brání opětovné registraci. Norská organizace Forum 18 zabývající se lidskými právy, uvedla, že rebelové vydali rozhodnutí o opětovném zaregistrování náboženských organizací v tomto regionu, ale mnohým odmítli dát souhlas.

Adventistické a baptistické sbory se údajně nemohly znovu zaregistrovat, přičemž tato skupina musí zastavit veškerou svou činnost. V uplynulých měsících došlo k několika případům zavření protestantských sborů. Ozbrojení rebelové napadli koncem září v Brianke baptistický sbor a pastor čelí možnému trestu za to, že povolil nedělní ranní bohoslužbu bez registrace.

Dvanáct policistů ukončilo nedělní setkání v baptistického sboru a řekli věřícím, aby se vrátili domů. Několik z nich to však odmítlo , zatímco pastor Dmitrij Sirbu byl nucen dívat se, jak byli policisty vyvedeni ven. Pastor Sirbu čelí právním hrozbám za porušování zákona, který umožňuje shromažďování.

V jiném případě muži ozbrojení automatickými zbraněmi napadli letniční sbor v Alchevsku během uctívání a donutili křesťany lehnout si na podlahu, zatímco vynesli ze sboru počítače. Andrei Litsoev, vedoucí oddělení náboženských organizací a ministerstva kultury, mládeže a sportu v Luhansku, neuvedl důvod, proč je tolika sborům odmítnuta jejich registrace.

Luhansk zůstává pod kontrolou rebelů téměř čtyři roky po eskalaci konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem. Úřady uvedly, že jejich požadavky na reorganizaci náboženských organizací vycházejí z vyhlášky z května roku 2015, aby se vytvořila kontrola nad činností náboženských organizací.

Svědkové Jehovovi se ani nepokusí znovu zaregistrovat, protože v Rusku byla tato denominace zakázána. Charkovská skupina pro ochranu lidských práv uvedla, že muslimové na Krymu byli také pronásledováni v regionu, který byl v roce 2014 připojen k Rusku.

 

-mn- Zdroj: The Christian Post Foto: CC Search, konflikt na Ukrajině, ilustrační 

Tento článek by nevznikl bez Vaší podpory.Pokračovat ve čtení Přidejte se k podporovatelům

 

Exit mobile version