Starost představitelů církve o křesťany trpící pro svou víru od prvního kongresu v Lausanne v roce 1974 vzrostla natolik, že na čtvrtém kongresu v Jižní Koreji byla ve středu (25. září) většina dne věnována pronásledování.
Souvislost mezi evangelizací a pronásledováním byla jasná. Řečníci zabývající se pronásledováním zdůraznili význam učednictví pro ty, kteří trpí pro svou víru.
Křesťanský vedoucí působící v Nigérii na kongresu o světové evangelizaci, kde se sešlo 5 200 křesťanů z celého světa, řekl, že jednou z výzev pronásledování je pokušení upadnout do synkretické víry poznamenané korupcí a falešnými modlami. Rev. Dr. Gideon Para-Mallam, výkonný ředitel Para-Malam Peace Foundation v Josu, citoval dřívější varování, které vyslovil Rev. Dr. Patrick Fung, globální velvyslanec OMF International.
SOUVISEJÍCÍ – Čína a Severní Korea spolupracují na pronásledování křesťanů, tvrdí odborníci
„Jak se dnes ráno podělil Dr. Patrick Fung, pronásledování nikdy nezabije církev, ale zkompromitované evangelium ano,“ řekl podle Christian Daily International Para-Mallam na kongresu. „To je tedy skutečná výzva pro křesťany v subsaharské Africe – nedostatek jednotné, kontinentální biblické odpovědi na pronásledování, a je důležité, aby si globální církev tyto výzvy uvědomovala a mohla se za nás modlit.“
V subsaharské Africe a v oblasti Sahelu dochází k masovému zabíjení, které je z velké části skryté – „lidé jsou doslova zabíjeni“ -, protože finanční infrastruktura islámských extremistických sil se zdá být značně posílena, řekl Para-Mallam.
„Důsledky jsou zničující a vedou ke zvýšenému pronásledování a teroristickým útokům proti křesťanům,“ řekl. „Pronásledování, které zažívají křesťané v subsaharské Africe, má různé nuance, ale konečný cíl je stejný: islamismus v Africe.“
Nestátní aktéři, jako jsou Boko Haram, Al Šabáb a Islámský stát, se stali dílčími státy, přičemž spoluúčast některých státních představitelů komplikuje boj proti terorismu v některých zemích, řekl. Křesťané jsou vykořeněni ze svých původních domovů, miliony lidí žijí jako vnitřně vysídlení nebo jako uprchlíci.
„V některých zemích dochází k genderově podmíněnému násilí, které se stalo zbraní pronásledování ze strany teroristických skupin v zemích, jako je Nigérie, Burkina Faso, Eritrea a Mosambik,“ řekl Para-Mallam.
Pronásledování se stává prostředkem učednictví, protože křesťané snášejí utrpení, včetně dívek unesených v Nigérii, které se v zajetí staly ženami, jako například Leah Sharibu, unesená Boko Haram v roce 2018.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 16. října 2024 Foto: Wikimedia Commons