Křesťan dnes

Profesor Lennox: Tragédie mohou fungovat jako budíček. Nejsme tak silní, jak jsme si mysleli

Oxfordský profesor matematiky John Lennox v reakci na celosvětovou pandemii koronaviru napsal krátkou knihu, kde se pokouší odpovědět na otázku: Kde je v tom všem Bůh? Britský křesťan a apologeta se snaží pomoci lidem pochopit, proč by milující Bůh dovolil šíření viru.

Hned od počátku pandemie jako matematik pochopil exponenciální růst nebezpečné nemoci v globálním světě a rovněž, jaké otázky tento problém pro mnohé křesťany může nastolit.

„Cítil jsem, že bych mohl trochu přispět tím, že se pokusím napsat něco, co lidem pomůže překonat zjednodušující odpovědi,“ řekl profesor v rozhovoru pro Christian Today.

Ozřejmil, že problém morálního zla nebo přírodní katastrofy jako jsou tsunami, zemětřesení či viry jsou „nejtěžší problémy, kterým musíme všichni čelit bez ohledu na náš pohled na svět.“

Biblická pasáž, která Lennoxovi přichází na mysl v důsledku pandemie je Ježíšova reakce na masakr, který provedli Pilátovi vojáci (Ev. Lukáše 13). Ježíš v odpovědi zmiňuje kolaps věže v Siloa, při němž zahynulo 18 lidí.

První důležitou věcí je uvědomit si, že tragédie nejsou důkazem toho, že jednotlivci nebo národy jsou nutně horší, než kdokoli jiný. Druhým důležitým momentem je Ježíšova výzva k pokání. „Jinými slovy, ať je to varování, že všichni jsme smrtelní,“ poznamenal Lennox a dodal, že tragédie mohou „fungovat jako budíček. C. S. Lewis uvedl, že bolest je Boží megafon.“

Blahobyt a pohodlí života podle Lennoxe způsobily, že mnozí lidé zapomněli na Boha, ale pandemie jasně odhalila, že jsme smrtelní a lidstvo není tak silné, jak si myslelo. Dále poznamenal, že pandemie ukázala obrovské nasazení a obětavost zdravotníků, ale také negativní s sobecké stránky lidí v supermarketech.

Vyzdvihl obětavost mnohých křesťanských pracovníků, která ohromila také římského císaře Justiniána. V životech křesťanů pozoroval, že „se starali nejen o své vlastní lidi, ale také o ty, kteří nesdíleli jejich křesťanskou víru.“

Na otázku o smyslu modlitby pro někoho, kdo má pochybnosti, profesor Lennox vysvětlil, že modlitba je hlavně o živém vztahu s Bohem skrze Ježíše Krista. „Je to ten vztah, který mi dává naději.“

„Když vidíme lidi trpět, můžeme jim říci o Bohu, který trpěl. Pokud je Ježíš skutečně Boží Syn – což je ústřední křesťanské tvrzení – pak se můžeme zeptat: co dělal Bůh na kříži? Velikonoce nám to právě připomněly. Určitě nám to říká, že Bůh vstoupil do lidského utrpení. Rozumí tomu. A skutečnost, že Ježíš vstal z mrtvých, všechno mění, protože to znamená, že existuje skutečná naděje pro všechny, kteří mu věří,“ dodal pro Christian Today britský profesor John Lennox.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

-red-  Datum: 7. května 2020  Foto: Wikimedia Commons – John Lennox

Exit mobile version