Křesťan dnes

Proč se Obama i Clintonová brání označit křesťany za oběti útoku na Srí Lance?

Počet obětí nedělních atentátů na kostely a hotely na Srí Lance narostl přes 320, podle Dětského fondu Organizace spojených národů (UNICEF) je mezi nimi 45 dětí. Policie v souvislosti s útoky zadržela 40 lidí. K útokům se v úterý bez důkazů přihlásila organizace Islámský stát (IS). Srílanské úřady z masakru viní místní islamistickou organizaci národní Tauhíd džamáate (NTJ).

Podle náměstka srílanského ministra obrany Ruvana Vidžavardeneho útoky na křesťanské kostely a luxusní hotely spáchaly dvě dosud málo známé místní islamistické skupiny, jednou z nich je NTJ. Náměstek rovněž řekl, že podle počátečního vyšetřování byly útoky odvetou za březnový útok proti muslimům ve městě Christchurch na Novém Zélandu. Tam pravicový extremista ve dvou mešitách povraždil 50 lidí.

Reakce Hillary Clintonové a Baracka Obamy na útoky na kostely a tamní křesťany komentoval Tucker Carlson: „Útoky na turisty a věřící slavící Velikonoce na Srí Lance jsou útokem na lidstvo,“ řekl bývalý prezident Barack Obama. Hillary Clintonová použila stejnou trapnou frázi: „Modlím se za každého, kdo je postižen dnešním strašlivým útokem za věřící slavící Velikonoce i turisty na Srí Lance,“ citoval tweety obou představitelů Demokratické strany ve svém článku pro Fox News.

„Věřící slavící Velikonoce? Proč neřeknete křesťany? Nikdo neuctívá Velikonoce. Samozřejmě existuje důvod: eufemismy nejsou nikdy náhodné. Naši představitelé věří, že křesťané jsou problémem, že jsou nebezpeční. Nelze jim věřit,“ popisuje Carlson důvody, proč se Obama i Clintonová vyhýbají označit křesťany za oběti útoku.

Ve svém komentáři také poznamenal, že Washington Post informoval o útoku s titulkem o hněvu pravicových extrémistů na Západě, jako by každý, koho v Evropě nebo v Americe tragédie na Srí Lance rozčílila, musel být nějaký nacista. „Zdá se, že si to myslí. Proto naši lídři důsledně ignorují pronásledování křesťanů po celém světě,“ konstatuje ve své úvahe Carlson.

Postoje k masakru na Srí Lance obou amerických představitelů si všiml také Matyáš Zrno. „Když spáchá teroristický útok islamista, je na místě odsouzení islamismu. I to je důsledek ideologie, v tomto případě také nepoměrně lépe propracované (ano, to se jim musí nechat…) a organizované,“ píše pro Konzervativní noviny.

„Tady už Hillary Clintonová píše (v případě Srí Lanky), že „v těchto svátečních dnech pro mnoho náboženství musíme být jednotní proti násilí a nenávisti“. A že se „modlí za každého, zasaženého hroznými útoky na ty, kdo slaví Velikonoce (Easter worshipers) a turisty na Srí Lance“. Ten zvláštní termín „Easter worshipers“ použil i Barack Obama.

A v komentáři dále uvedl: „Mohli bychom nad tím mávnout rukou s tím, že jde o další důsledek jakési obecné nemoci naší doby – tedy nenazývat věci původními jmény a vymýšlet nové termíny (třeba bílý supremacista asi zní tak nějak lépe než bílý rasista a ‚uctívači Velikonoc‘ asi lépe než obyčejní ‚křesťané‘), kdyby se přitom v případě útoků na Novém Zélandu Obama či Clintonová nebáli říct (zcela správně), že šlo o útoky na muslimy,“ napsal Zrno o dvojím metru k útokům na Novém Zélandě a na Srí Lance.

„Samozřejmě, že při útocích na kostely na Srí Lance šlo o křesťany, kteří se shromáždili na oslavu Velikonoční vigilie – nejvýznamnějšího křesťanského svátku,“ uvedl pro deník Echo24 generální sekretář České biskupské konference Stanislav Přibyl. „Nepřísluší nám hodnotit vyjádření amerických politiků, ale v tomto případě není korektnost úplně na místě, protože křesťané jsou jednou z nejvíce pronásledovaných skupin na světě a bylo by dobré nazývat věci pravým jménem,“ dodal.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Foto: Flicr.com – Obama a Clintonová

Exit mobile version