Křesťan dnes

Probuzení v Íránu: Chci být křesťanem

Když přemýšlíme o Íránu, vybavíme si davy křičící „smrt Americe,“ rukojmí se zavázanýma očima a radikální vedoucí představitele, kteří prosazují nebezpečný jaderný program. Ale tato perská země má i druhou tvář – lidi, kteří mají rádi Ameriku, Izrael a milují Ježíše Krista.

Chris Mitchell, šéf výboru CBN News na Blízkem východě, se setkal s některými z těchto íránských věřících ve středním Turecku.

Nakažlivá víra

Když se někdo pokřtí v domácí církvi, lidé tleskají a fandí jako fanoušci na utkání Světového poháru. I když tito křesťané trpí pronásledováním, stále jsou radostní a plní nakažlivé víry, jako například íránská věřící Raizal.

„Vyrůstám – lépe řečeno vyrůstala jsem s Ježíšem Kristem,“ řekla Raizal CBN News. „Jeho jméno bylo stále v mé mysli. A v dalším okamžiku jsem ho začala mít ráda. Bylo to opravdu skvělé, pocity, příběhy, všechno. Když mi bylo 15, uvěřila jsem v něho a rozhodla se, že chci být křesťankou.“

Mnoho íránských křesťanů uprchlo z Íránu a přichází do Turecka, kde mohou žádat o status uprchlíka u Organizace spojených národů. Někteří říkají, že je to jako vyjít ze tmy.

„Je to tu zcela odlišné od Íránu,“ řekl íránský křesťan Afshin pro CBN News. „Mohu směle hovořit o Božím slovu s ostatními kluky. Můžu svobodně chválit Pána, mohu snadno chodit do církve. Je to úplně odlišné.“

Afshin navštěvoval církev vedenou americkým pastorem Saeedem Abedinim, který strávil léta v íránském vězení. Po jeho zadržení v létě roku 2012 byla církev zrušena. Později se Afshin sám ocitl na útěku. „Odešel jsem z Íránu, protože ze dne na den to bylo těžší,“ vysvětlil. „Musel jsem změnit domov, protože jsem si byl jistý, že jednoho dne bychom museli začít používat můj dům jako podzemní církev,“ pokračoval. „Mohly by to zjistit zpravodajské složky.“

Internetová církev

Jiní, jako Raizal a Reza, její bratr, uprchli, aby si zachránili život.

„Byla to opravdu špatná situace,“ vzpomíná Raizal. „Nemohla jsem se modlit k Bohu celým svým srdcem, protože s tím bylo mnoho potíží. Kdybych jen řekla ´Ježíš Kristus´, mohli by mě zabít.“

„To všechno se stalo problémem pro mou práci a zdraví,“ řekl Reza. „Snažili se mě zabít a musel jsem utéct.“
Přes neustálé hrozby, nebezpečí a množství rizik si tito křesťané našli církevní domov a rodinu. Jejich pastor vede domácí církve v Íránu, stejně jako ve Spojených státech, Kanadě, Německu a Malajsii – vše přes Skype.
„Hlavní církev je v mém domě a prostřednictvím internetu se spojím s každým,“ řekl Reza. „To je důvod, proč se stala církev jakoby internetovou.“

Říká, že v Íránské islamistické republice je probuzení v plném proudu. „Právě teď můžete vidět práci Ducha svatého,“ řekl. „V roce 1994 bylo v Íránu asi 100 000 věřících. Právě teď jich jsou asi 3 miliony. Můžete vidět, co Duch svatý dělá s lidmi.“

Sny a vize o Kristu

Mnozí uvěřili skrze sen či vize.

„Měl jsem sen. Zdálo se mi už před dlouhým časem, že Ježíš je stále se mnou,“ pokračoval Reza. „V průběhu celého mého života mi pomáhal, ale já jsem nevěděl, kdo byl touto osobou. Najednou tam Ježíš Kristus byl a řekl: ´Pojď ke mně.´ Přišel jsem k němu a on mě přijal.“

Kvůli všem těžkostem byli tito věřící nuceni opustit svou vlast, avšak neustále z nich vyzařuje radost. Mnozí doufají, že dosáhnou statusu uprchlíka a budou moct emigrovat do jiných zemí. Přejí si, aby se křesťané na Západě modlili za církev v Íránu.

„Prosím ostatní věřící, bratry a sestry z celého světa, aby se modlili za Írán, za lidi v mé zemi, aby našli pravého Boha a spřátelili se s Ježíšem Kristem,“ řekl.

 

Zdroj: milost.cz, CBN.com, foto: Elam Ministries

 

Exit mobile version