Virová pandemie, rasové napětí a politické nepokoje po světě a nakonec válka na Ukrajině nám bolestně připomínají, že žijeme v padlém, zlomeném světě, který je zpustošen hříchem. Pravdou však je, že jsme vždy žili v nejisté době a nikdo z nás nikdy nevěděl, co přinese zítřek (Jakub 4,14), to jen relativní pokoj a blahobyt posledních dekád nám dovolil na to pozapomenout.
Nemůžeme přesně vědět, čemu budou v budoucnu čelit naše děti, přesto je můžeme připravit na cestu. Katie Faris, manželka pastora a maminka pěti dětí, vyčetla několik vhodných rad pro formování dětských duší v 2. Pavlově epištole Timoteovi. Mohou pomoci připravit příští generaci, aby věrně žila, ať přijde cokoliv. Vybral jsem několik myšlenek z jejích rad, které publikoval portál Gospel Coalition.
1. Pomozte dětem porozumět časům
Někteří považují 2. list Timoteovi za jakousi Pavlovu poslední vůli či odkaz, ve kterém předává svému synovi moudrost ve víře. Píše: „Pochop, že v posledních dnech přijdou nesnadné časy“ (2 Tim 3,1). Fráze „poslední dny“ může mít několik významů, ať tak či onak, málokdo bude zpochybňovat, že i my žijeme v jistém smyslu v těchto posledních dnech.
SOUVISEJÍCÍ – Čtyři zdroje trpělivosti v utrpení
Chceme-li děti připravit na život pro Krista, musíme jim pomoci správně pochopit dobu, v níž se ocitly. Prakticky to začíná uznáním, že přijdou „časy“ – nebo éra, období – jež bude pro věřící „obtížné, zlé, nesnadné“. Ta doba je tu. Přesto, že Ježíš na kříži vyhrál poslední bitvu, stále jsme zapojeni do války proti hříchu, která se odehrává na trnitém bojišti.
Musíme děti učit, že jejich nepřítelem nejsou nevěřící nebo ti, kteří smýšlejí jinak, než oni, ale je jím především ďábel, který lidi oslepuje a obelhává. On je nepřítel, oni oběti. Jak vysvětluje Pavel: „Pánův služebník nesmí být svárlivý, ale laskavý ke každému, schopný učit, trpělivě snášet zlo, napravovat své protivníky s mírností, aby mohli přijít k rozumu a uniknout z osidla ďáblova“ (2. Tim 2,24–26).
2. Učte je Boží slovo
Pavel říká Timoteovi, že „celé Písmo je vdechnuté Bohem a užitečné k vyučování, k usvědčování, k nápravě a výchově ve spravedlnosti, aby byl Boží člověk úplný, připravený ke každému dobrému skutku“ (2 Tim 3,16–17).
Chceme, aby děti, které milujeme, byly úplné a vybavené, když jdou do světa, a Boží slovo je pro tyto účely nadmíru užitečné. A platí to pro celé Písmo, nejen pro naše oblíbené verše nebo vybrané pasáže. Děti by měly vědět, co Bible učí o všemožných problémech a otázkách, od sexuality po utrpení, aby nebyly překvapeny ani oklamány, když se s těmito problémy v okolní kultuře setkají (2 Tim 3,10–13; 1 Pt 4,12). Některá témata samozřejmě musí být upravena pro mladší věk, ale je důležité, aby i děti pochopily, že následování Ježíše něco stojí (Mt 8,18–22).
Bůh slibuje, že jeho Slovo „zdárně uskuteční to, co Bůh zamýšlí“ (Iz 55,11). A to i když se teenageři momentálně zdají apatičtí. I když jsou dětská srdce někdy tvrdá. I když batolata neustále vyrušují. Boží slovo koná své dílo. Měli bychom neustále zasévat Boží semeno do srdcí našich dětí a nechat je, aby přineslo růst (1. Kor 3,7).
3. Jděte příkladem
Timoteova upřímná víra byla spojena s konkrétními lidmi, jmenovitě s jeho babičkou Lois a matkou Euniké (2 Tim 1,5). Pavel ho nabádá: „Pokračuj v tom, co ses naučil a čemu jsi pevně uvěřil, vždyť víš, od koho ses to naučil“ – pomysli na Lois a Euniké i na samotného Pavla – „a jak jsi od dětství znal Písma, které nás mohou učinit moudrými ke spasení skrze víru v Krista Ježíše“ (2. Tim 3,14–15).
SOUVISEJÍCÍ – Bolesť a utrpenie
V Timoteově životě byly vztahy a poselství úzce propojeny a totéž by mělo platit v našich domovech a církvích. Slovo doručují poslové a ti mohou ovlivnit, jak je balíček přijat.
Dávat dětem příklad křesťanského života je výsadou, která však v nás může někdy vzbudit obavy. A co naše rychlé jazyky a nedůsledné modlitby? Co když někdy jednáme spíše z obav, než z víry? Věrný příklad zahrnuje pokoru vůči vlastním dětem. Vyznání hříchu Pánu a jim otevírá dveře k rozhovoru o evangeliu. Nikdo z nás to neumí dokonale, ale každý den nabízí nové příležitosti učit se a prožívat svou víru přitažlivým způsobem i před vlastními dětmi.
4. Připomínejte jim odměnu
Ve 4. kapitole 2. Timoteovi je Pavel velmi upřímný ohledně těžkostí, kterým čelí – a kterým bude muset čelit i sám Timoteus. Očekává, že „přichází doba, kdy lidé nesnesou zdravé učení“, a nabádá svého mladého přítele, aby „byl střízlivého myšlení, snášel utrpení, konal dílo evangelisty, naplnil svou službu“ (2 Tim 4,3–5). Pak jde ještě o krok dál. Mluví o odměně.
Pavel živě popisuje křesťanský život jako boj či závod, a Timotea ujišťuje, že „zachoval víru“ a těší se na „korunu spravedlnosti“ – odměnu, která je připravena pro všechny věřící (2. Tim4,7–8).
Ano, naše děti mohou čelit utrpení (2. Tim 4,5). Časy se mohou v nejisté budoucnosti zkomplikovat. Pokud se však jejich naděje upře na Ježíše, čeká je věčná odměna. Ale i když utrpení je skutečné, odměna je také skutečná – ba víc, je mnohem skutečnější, neb je věčná.
Autor: David Floryk Datum: 29. dubna 2022 Foto: Pixabay – ilustrační
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.