Křesťan dnes

Připomínka holocaustu v Senátu: zazněla varování před plíživou fašizací i před islámským antisemitismem

PRAHA – Již v pátek se v prostorách horní komory parlamentu konalo vzpomínkové shromáždění u příležitosti Dne památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti. Toto setkání uspořádaly již pojedenácté Federace židovských obcí spolu s Nadačním fondem obětem holocaustu v den, kdy si celý svět připomíná vysvobození Osvětimi, největšího nacistického vyhlazovacího tábora, sovětskou armádou v roce 1945.

Hrozbu plíživé fašizace společnosti a situace, kdy se nenápadně prosadí ideologie, které mohou mít vposledku právě takovéto důsledky, ve svých proslovech připomněli předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) a předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO). Arcibiskup Dominik Duka pak zmínil nebezpečí novodobého antisemitismu zejména u muslimských komunit na západ od našich hranic a Růžena Ďorďová připomněla boj za odstranění prasečí farmy v Letech u Písku. Součástí celé akce byla také výstava s názvem „Za hranice povinností“, kterou připravilo izraelské velvyslanectví a která připomíná diplomaty oceněné titulem Spravedlivý mezi národy.

„Největší hrozba ideologií s obdobnými důsledky je to, že přichází pomalu, plíživě a nenápadně. Jako u nemoci je třeba začít bojovat už s prvními příznaky, protože po rozvinutí nákazy už je léčba náročnější a vyžaduje někdy i drastické zákroky,“ řekl ve svém projevu předseda dolní komory parlamentu Radek Vondráček (ANO). Jako důležitou prevenci označil právě připomínání si obětí nacistického vyvražďování Židů.

Reklama

 

Na čistky v různých částech světa poukázal ve svém projevu předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). „Nacisté dovedli ke zrůdné dokonalosti něco, co může znovu propuknout kdykoliv a kdekoli,“ řekl a varoval před fanatismem a rozdělováním společnosti, ale také před popíráním holocaustu, které představuje veliké nebezpečí.

Pražský arcibiskup Dominik Duka se ve své řeči soustředil na nárůst antisemitismu zejména v západní Evropě a na „teroristické útoky, které jsou v duchu politické korektnosti bagatelizovány či zamlčovány“. Zmínil také protižidovské deklarace UNESCO a celkovou náladu, v níž už ani projevy solidarity nepostačí. Svůj projev zakončil arcibiskup hebrejským „šalom“.

Bývalý vězeň koncentračního tábora Osvětim Tomáš Radil, který na půdě Senátu promluvil za přeživší, také položil důraz na to, že nesmíme dopustit, aby se podobné vyhlazování opakovalo. Michal Klíma z Nadačního fondu obětí holocaustu zase upozornil na výzvy některých současníků k likvidaci spoluobčanů jiné víry a národnosti a připomněl – i s ohledem na aktuálně probíhající prezidentské volby – důležitost toho, aby ČR i nadále zůstala součástí demokratického Západu.

 

Zdroj: ztis.cz Foto: © Senát PČR

Exit mobile version