Vatikán. „Dialog s muslimy musí pokračovat, protože jeho alternativou by bylo násilí. Musíme nicméně vysvětlovat, že dialog neznamená podrobenost,“ říká v reakci na nedávné atentáty předseda Papežské rady pro mezináboženský dialog. Kardinál Jean Louis Tauran pro vatikánský deník L´Osservatore Romano uvádí, že „dialog dává naději, neboť umožňuje nahlédnout, že náboženství není problém, nýbrž součást řešení toho, co se ve světě děje.“
Francouzský kardinál byl dotázán, zda se ještě dá mluvit o nějakém dialogu zejména po vraždě kněze v Rouen, útoku na kopty v Egyptě a dalších podobných krutostech?
Jak ovšem tento dialog praktikovat ve všedním životě?
„Každý musí hlouběji poznat svoje náboženství a pochopit, že dialog není vyhrazen odborníkům. Všichni se musíme vystříhat podezřívání a hádek ohledně svých motivací. Když budeme ve svobodě a úctě k právu praktikovat všechno to, co má většina náboženských vyznání společného, totiž modlitbu, půst, almužnu a pouť, dokážeme, že věřící jsou pro lidskou společnost faktorem pokoje. Dialog mezi náboženstvími v dnešním nejistém světě není znamením slabosti a svůj důvod nachází v dialogu Boha s lidstvem.“
– uzavírá kardinál Jean Luois Tauran svoji reflexi v rozhovoru pro vatikánský deník L´Osservatore Romano.
Zdroj: Radio Vaticano
Foto: Creative Common Search