Praha – První číslo časopisu Rim Rim Rim, který vydávaly a tvořily děti z terezínského ghetta, vyšlo 25. února 1944. Na časopisu se podíleli chlapci ve věku od 12 do 16 let z budovy bývalé terezínské školy (v době ghetta označené jako objekt L 417). Časopis měl řadu vědecko-naučných rubrik, obsahoval reportáže, povídky, věnoval se i aktuálnímu dění a otiskoval básně a další prozaická díla na téma života v Terezíně.
Vychovatelem v budově byl tehdy dvacetiletý František Maier, který pro chlapce organizoval sportovní, kulturní a vzdělávací aktivity. Nejprve začaly vycházet časopisy List sedmičky a Nešarim (hebrejsky Jestřábi). Rim Rim Rim se k nim přidal jako poslední a postupem času se redakce časopisů spojily a vydávaly pouze Rim Rim Rim. Dalším známým časopisem, na kterém se podíleli chlapci z terezínského ghetta, byl Vedem.
SOUVISEJÍCÍ – Terezínem prošel na památku obětí holokaustu průvod se svíčkami
Časopis Rim Rim Rim, který byl formátu A5 a měl celkem 21 čísel, obsahoval zpravidla 10 až 20 stránek. Jeho autoři se ho snažili vydávat s týdenní periodicitou, což se ne vždy podařilo. Psán byl v českém jazyce na německém psacím stroji, někdy také ručně. Šéfredaktory časopisu byli Pavel Lion a Pavel Heller.
Rim Rim Rim přestal vycházet v létě 1944 a jeho tvůrci byli deportováni do koncentračního tábora v Osvětimi, kde zahynuli. V roce 2016 byla v Karlíně odhalena pamětní deska připomínající Pavla Liona, který v této čtvrti žil. O jeho texty a poselství se starají studenti a učitelé pražské Přírodní školy, kteří zveřejnili časopis Rim Rim Rim na internetu. Pavlovi Lionovi je věnována i divadelní hra Terezínské zvony, kterou studenti nastudovali.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 24. února 2024 Foto: Wikimedia Commons – Terezín