Křesťan dnes

Pražskému arcibiskupství loni klesl zisk o 209 milionů na 18 milionů korun

Praha – Skupina AP, do které patří Pražské arcibiskupství a jeho nadace a firmy, vykázala za loňský rok zisk 18 milionů korun, což je o 209 milionů méně než v roce 2022. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou arcibiskupství zveřejnilo na svém webu. Generální vikář pražské arcidiecéze Jan Balík hodnotí loňský rok pozitivně, za nižší zisk podle něj může pokles tržeb za prodej dřeva z lesní správy arcibiskupství. Výnosy arcidiecéze byly zhruba 1,411 miliardy korun, meziročně o 21 procent méně, náklady pak zhruba 1,393 miliardy, oproti roku 2022 o deset procent nižší.

Tržby za vlastní výkony a za zboží arcidiecézi klesly z předloňských 844 milionů korun na loňských 578 milionů korun. Pokles výnosů přičítá Balík nižším tržbám z prodeje dřeva. „Rok 2022 byl z důvodu kůrovcové kalamity mimořádně silný jak ve srovnání s rokem 2023, tak ve srovnání s obdobím před rokem 2022,“ uvedl Balík, který hodnotí rok 2023 z ekonomického hlediska „velice pozitivně“. „Podařilo se upevnit nastoupenou ekonomickou strategii. Začaly nám nabíhat první zisky z pronájmů bytů pod značkou XPlace. Mimo jiné je velice důležité, že finance, které dostáváme od státu, zůstávají v naší republice a slouží spoluobčanům. I zisky pak využíváme pro lidi z naší země, protože duchovní činnost, školství i charita slouží všem těm, kteří o ni projevují zájem,“ uvedl Balík.

SOUVISEJÍCÍHospodářská činnost Arcibiskupství olomouckého měla loni zisk, duchovní ztrátu

Arcibiskupství dostalo loni státní příspěvek na provoz 72,4 milionu korun, částka se v rámci církevních restitucí každoročně snižuje, v roce 2029 dostane arcidiecéze poslední příspěvek a v roce 2042 poslední finanční náhradu za nevydaný majetek, která loni činila 197,6 milionu korun. Církevní subjekty se tak snaží investovat do projektů, které jim zajistí příjem po odluce od státu.

„Jedná se o nelehkou cestu, ale za pražskou arcidiecézi můžeme být mírně optimističtí. Pokud nám bude nadále nabíhat dle plánu pronájem bytů pod značkou XPlace a bude se dařit lesnímu hospodaření, budeme mít vybudovány dva základní pilíře. Postupně pak přidáme třeba zelenou energii a vznikne pilíř třetí,“ uvedl Balík. Přes platformu XPlace arcibiskupství spravuje několik set bytů v Praze a blízkém okolí. Ve třech projektech nájemního bydlení v roce 2023 nabízelo arcibiskupství 113 bytů s hrubým výnosem téměř 20 milionů korun. Do roku 2023 investovala arcidiecéze do platformy XPlace podle výroční zprávy 2,2 miliardy korun.

Velkými položkami v nákladech arcibiskupství jsou tradičně mzdy a příspěvky farnostem na stavební a pastorační projekty. Loni za mzdy vydala arcidiecéze 291 milionů korun a zaměstnávala 445 lidí, dary a příspěvky byly 262,5 milionu korun, meziročně asi o 170 milionů více. Arcidiecéze zaměstnávala 230 kněží, v přepočtu 204 plných úvazků. Jejich průměrná hrubá měsíční mzda byla loni 24.630 korun, meziročně zhruba o 1200 korun více.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 2. srpna 2024 Foto: Wikimedia Commons

Exit mobile version