Praha – Českobratrská církev evangelická hostí od 8. do 11. října 2024 v Praze čtyřdenní setkání představitelů evropských církví sdružených v rámci Světového luterského svazu (LWF). Delegáti budou diskutovat především o významu církve v sekularizované společnosti.
Jak se daří církvím ve světě, který s církvemi nepočítá? Co znamená svědčit o evangelijní zvěsti v rychle se měnícím a velmi sekularizovaném evropském kontextu? Jak do našich zkušeností promlouvají aktuální konflikty na Ukrajině, na Blízkém východě či v Africe? To jsou jen některé z otázek, nad kterými se hosté chystají společně zamýšlet. Součástí setkání má být i reflexe loňského Valného shromáždění LWF v Krakově.
SOUVISEJÍCÍ – Největší luteránská církev Evropy vyjádřila svou podporu transgenderovým osobám a prosí je o odpuštění
Delegáti se sejdou k úvodní bohoslužbě v pražském kostele U Martina ve zdi (Martinská, Praha 1), kde kázáním poslouží synodní senior ČCE Pavel Pokorný. Účastníky zde přivítá maďarský biskup Tamás Fabiny, viceprezident LWF pro střední a východní Evropu.
Kromě úvah o minulých a současných výzvách, kterým čelí jejich vlastní církve, si delegáti vyslechnou také svědectví lidí žijících ve válečných zónách nebo v situacích ozbrojených konfliktů v jiných částech světa. Ukrajinský profesor Dmytro Tsolin se podělí o postřehy týkající se dopadů ruské agrese v jeho zemi, zatímco Fadi Atrash, vedoucí nemocnice Augusta Victoria v Jeruzalémě, bude hovořit o konfliktu na Blízkém východě. Koordinátorka vzdělávání Maureen Ogulu z Keni promluví o práci LWF v Jižním Súdánu, kde slouží.
„Vážíme si toho, že se scházíme právě v Praze, kterou můžeme vnímat jako průsečík os mezi východem a západem, severem a jihem. Ačkoli účastníci setkání vycházejí z jedné reformační tradice, přinášejí rozmanité zkušenosti, názory a výhledy. Očekáváme důkladný, nejspíš také vzrušený rozhovor. A těší nás, že se budeme věnovat otázkám nikoli okrajovým, ale zásadním. Právě složitá, nepokojná doba je prostředím, v němž se evangelium zrodilo, a ve kterém může být nově nalezeno, interpretováno a slyšeno s novou nadějí,“ shrnuje svá očekávání synodní senior ČCE Pavel Pokorný.
Většina programů se odehraje v evangelickém kostele v Praze na Smíchově (Na Doubkové 8, Praha 5). Ten po nedávné moderní přestavbě slouží nejen jako církevní objekt, ale také jako komunitní prostor a místo sousedského setkávání.
Světový luterský svaz je celosvětové společenství 151 církví luterské tradice, které dohromady zastupuje více než 78 milionů křesťanů v 99 zemích.
Českobratrská církev evangelická, která vznikla v roce 1918 sjednocením luterských a reformovaných církví na území Česka, je členskou církví LWF od roku 2004. Jako největší protestantská církev v zemi v současné době hledá inovativní způsoby, jak být přínosem ve stále více multikulturní a velmi sekularizované společnosti.
Druhou členskou církví LWF z Česka je Slezská církev evangelická augsburského vyznání (od roku 1956).
Autor: TZ ČCE Datum: 4. října 2024 Foto: Wikimedia Commons
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.