Křesťan dnes

Pozorovatel OSN: Celá Severní Korea je jedno velké vězení

Seoul – Navzdory mezinárodnímu závazku a slibům o hospodářské reformě představitelů Severní Koreje zůstává situace v oblasti lidských práv v této izolované zemi katastrofální, uvedl v pátek představitel OSN pro lidská práva.

Agentura Reuters informuje, že severokorejská vláda odmítla vpustit delegaci zpravodajů OSN pro lidská práva pod vedením Thomase Quintana na návštěvu země, když tento týden navštívila Jižní Koreu.

Vzhledem k tomu, že severokorejský vůdce Kim Čong-un vynaložil úsilí o zlepšení životních podmínek tím, že se soustředil na hospodářský rozvoj, Quintana uvedl, že jeho předběžné poznatky ukázaly, že toto úsilí se neprojevilo ve zlepšení života většiny lidí.

„Faktem je, že se všemi pozitivními událostmi, které svět zažil v uplynulém roce, je ještě politováníhodné, že realita lidských práv v zemi zůstává nezměněna a je nadále velmi vážná,“ řekl novinářům na briefingu v Soulu.

„Ve všech oblastech souvisejících s užíváním ekonomických a sociálních práv, včetně zdraví, bydlení, vzdělání, sociálního zabezpečení, zaměstnanosti, potravin, vody a hygieny, zůstává většina obyvatel země zaostalá.“

Severní Korea popírá porušování lidských práv a tvrdí, že problém je využíván mezinárodním společenstvím jako politický nástroj k jeho izolaci.

V prosinci Spojené státy uvalily sankce na další tři severokorejské úředníky, včetně Kimova vrcholného poradce, za vážná porušení práv.

Severokorejské ministerstvo zahraničí po oznámení sankcí varovalo ve svém prohlášení, že opatření by mohla vést k eskalaci napětí a odzbrojení Severní Koreje by mohlo být navždy zablokováno.

Quintana poznamenal, že nemá konkrétní informace o tom, zda mezinárodní sankce ubližují normálním Severokorejcům. Uvedl, že sankce jsou zaměřeny na ekonomiku jako celek a vyvolávají otázky o možném dopadu na veřejnost.

Organizace spojených národů však potvrdila, že v politických vězeňských táborech jsou stále tisíce vězňů, a citovala jeden zdroj, který říká, že „celá země je vězení“.

Údajní svědci, kteří nedávno opustili Severní Koreu, hlásili, že čelí rozsáhlé diskriminaci, zneužívání a korupci v každodenním životě.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

-mn-  Foto: Wikimedia Commons

 

Exit mobile version