Varšava – Národní bezpečnost, kterou polská vláda často opodstatňuje svůj odmítavý postoj k přijímání uprchlíků, není tak důležitá jako utrpení člověka. Tento názor v pondělí vyjádřil prezident polské biskupské konference, arcibiskup Stanislaw Gadecki během tiskové konference konané u příležitosti 104. Světového dne migrantů a uprchlíků. Politika Varšavy podle něj nemá příliš mnoho společného s křesťanstvím.
„Nejdůležitějším měřítkem nemůže být zájem státu nebo národní bezpečnosti, ale člověk,“ citovala arcibiskupa agentura AFP. „Každý by chtěl žít v bezpečí, ale naše pozice nemá příliš mnoho společného s křesťanstvím,“ dodal Gadecki. V případě Polska prý „osobní egoismus, obava o zachování vlastní bezpečnosti vítězí nad altruismem“. Uplatňování všeobecného zájmu na úkor jednotlivce považuje za společný prvek „všech druhů teroristických doktrín státu“.
Reklama
AFP uvedla, že polská vláda, jejíž stanoviska související se sociální doktrínou církve často kopírují postoje biskupské konference, opakovaně ospravedlňuje odmítání přijímání migrantů zachováním národní bezpečnosti. Jinak tomu nebylo ani s kvótami na přerozdělení migrantů ze středomořských zemí do ostatních států Evropské unie. Polsko společně s Českou republikou a Maďarskem kvůli odmítání unijního mechanismu čelí žalobě Evropské komise.
Gadecki od vlády požaduje, aby zaručila uprchlíkům bezpečnost a přístup k základním službám a aby vytvořila jiné řešení pro situaci imigrantů, než jejich zadržování. Citoval přitom nedělní výzvu papeže Františka, který řekl, že „kdykoli imigrant bouchá na naše dveře, je to možnost setkat se s Kristem“.
Autor: ČTK Foto: Pope2016