Křesťan dnes

Je v pořádku církev vyměnit za online bohoslužby?

 Není. Alespoň podle profesorů, kteří na teologickém semináři v Dallasu diskutovali o tom, zda křesťanům stačí sledovat bohoslužby na internetu a fyzicky je nenavštěvovat. Církev zprostředkovaná technologiemi podle nich nemůže být plnohodnotnou náhražkou.

 Jedním z těch, kteří na toto téma hovořili, byl profesor Barry,Jones, který zároveň jako pastor vyučuje v Irving Bible Church. Jeho církev umísťuje nahrávky bohoslužeb na internet a lidé je mohou sledovat dokonce i živě. Jones ale vysvětlil, že internetový servis má sloužit primárně těm, kteří mají důvod, proč se v neděli nemohou dostavit. „Snažíme se neustále říkat, že by to nemělo představovat běžný styk s církví nebo nedělní bohoslužbou,“ vysvětlil Jones. Uznal ale, že vzhledem k dostupnosti nahrávek na internetu je pro lidi často snadnější zůstat doma.

 Také profesor Michael Svigel uznal, že někteří mohou online církev považovat za legitimní možnost, protože je jednoduše dostupná. „Nemůžeme být pouze online, což už některé církve udělaly. Naštěstí je jich jen menšina. Většina lidí ví, že navštěvovat jen internetovou církev není samo o sobě přijatelné,“ zdůraznil Svigel.

Reklama

  

 

Barry Jones věří, že dnešní církev zažívá něco podobného doketismu. Doketismus je křesťanská hereze, podle které se Kristus zjevil, ale neměl během svého života na zemi opravdové tělo. „Teď zažíváme jiný druh doketismu, který říká: jen vypadáme, že máme tělo,“ uvedl Jones. „Je to pouze hroznou náhradou za skutečnou komunitu, protože vede k ještě větší izolaci,“ dodal.

 Zdůraznil, že církev není jen místem ke konzumaci náboženství a bohoslužeb. Spíše podle něj slouží k setkávání se a ke společnému životu, který umožňuje duchovní růst věřících. Důležitost scházení zdůraznil i Svigel. „Absolutně nevěřím, že člověk může duchovně růst mimo prostředky, které nám Bůh pro duchovní růst dal. Ty nacházíme právě v komunitě,“ podotkl Svigel. „Pavel v Novém zákoně využívá obraz růstu na více místech, celkem asi devětkrát. Každý z nich je v kontextu společné komunity. Není to nic ve smyslu: čti si Bibli, modli se každý den a porosteš,“ doplnil.

 O síle nových médií se v křesťanském prostředí diskutuje už delší dobu. V roce 2015 Leadership Network a Hartford Institute vydal zprávu, podle které jsou internetové církve na vzestupu, přičemž 30 procent velkých církví nabízí online servis. Ten nezahrnuje jen živý přenos bohoslužeb, ale i další interaktivní funkce. Autor Skye Jethani letos přišel s tvrzením, že návštěvnost církve v dnešní době klesá právě kvůli množství dostupných podcastů a internetových zdrojů biblického vyučování. „Musíme vzít úvahu dostupnost materiálu, když přemýšlíme o tom, proč k nám lidi nechodí,“ prohlásil Jethani.

 

Zdroj: Christian Today Foto: Pexels

 

Exit mobile version