Jen Bůh ví, jak budou evangelikálové hlasovat v nadcházejících brazilských volbách. Průzkumy však předpovídají pozoruhodné rozdělení: 49 % evangelikálů dává v říjnu přednost prezidentu Jairu Bolsonarovi a 32 % říká, že hodlá podpořit hlavního levicového vyzyvatele, bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silvu.
V minulých volbách volilo Bolsonara, bývalého armádního kapitána, který prohlašoval, že „Brazílie je nade vše, Bůh nade všechny“, asi 70 procent z nich.
Evangelikální křesťanka Caroline Vidigal de Albuquerque, která pracuje jako sekretářka v Riu de Janeiru, byla jednou z nich. Magazínu Christianity Today řekla, že se jí líbí, jak se Bolsonaro staví za „křesťanské myšlenky, které jsou v rozporu s marxismem“. Domnívá se, že levicové hlasy dominovaly příliš dlouho, a kvitovala, když katolický politik během kampaně sdílel pódium s evangelikálními a letničními představiteli církve.
SOUVISEJÍCÍ – Brazílie má novou sochu Krista, je třetí nejvyšší na světě
V době, kdy se chystá znovu zamířit k volbám, se však Albuquerqueová bude zabývat prezidentovou historií a srovnávat ji s obdobím, kdy byl v úřadu Lula, tedy v letech 2003-2010.
„Můžeme porovnat činy s projevy z volebního období,“ řekla. „V tomto případě, stejně jako v životě, se vždy musí ukázat jaká je realita.“
Mnozí z evangelikálních voličů – kteří tvoří asi 30 procent brazilské populace – mohou tentokrát také upřednostňovat jiné otázky. Jorge Henrique Barro, presbyteriánský pastor a profesor teologie na Faculdade Teológica Sul Americana, říká, že si myslí, že v roce 2022 mohou zvítězit ekonomické obavy nad ideologickými. Evangelikálové jsou v Brazílii spíše chudší a těžce je zasáhla inflace a nezaměstnanost.
V období mezi pandemií Covid-19 a dopady ruské invaze na Ukrajinu přesáhla inflace v dubnu 11 %, což je nejvyšší míra za posledních dvacet let. Nezaměstnanost se v září pohybuje kolem 9 procent, a to i poté, co se ekonomika po pandemii mírně zotavila.
„Vyloučené, chudé, černošské a nízkopříjmové obyvatelstvo s nízkým vzděláním, je vystavené rizikům v oblasti bydlení a zdraví,“ uvedl pro Christianity Today Barro. „Nejzásadnější požadavky těchto voličů se týkají jejich základních potřeb.“
Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
Nejdůležitější otázkou pro ně u voleb podle Barra pravděpodobně bude: „Kdo je nejschopnější pomoci Brazílii z dramatické situace, v níž se nachází?“
Evangelikálové však nejsou monolitní. V národním kongresu je 196 poslanců a sedm senátorů, kteří patří k Evangelikální parlamentní frontě (Frente Parlamentar Evangélica). Jsou rozděleni do 19 různých politických stran. Největší skupina, 42 poslanců, patří k Bolsonarově pravicové Liberální straně, ale není to většina.
Zatímco většina evangelíků podporuje klíčové body programu Liberální strany – obranu tradičních rodin, svobodu vyznání a ochranu nenarozených dětí – v některých otázkách se jejich názory rozcházejí. Bolsonarova vláda například usiluje o uvolnění ekologických předpisů, zatímco 85 % evangelikálů v zemi tvrdí, že drancování brazilských pralesů je „hříchem proti Bohu“.
Někteří evangelikální pastoři Bolsonara nadále podporují, ale v těchto volbách vyjadřují jasnější výhrady.
„Nenosím tričko s jeho tváří,“ řekl listu Los Angeles Times Jaime Soares, pastor AssembliesofGod v Riu de Janeiru. Dodal však, že „on je ten, kdo prosazuje naše hodnoty“.
Při posledních prezidentských volbách průzkumy ukázaly, že pouze 19 % evangelikálů přijímalo politické pokyny z kazatelny. Bolsonaro se však zjevně snažil vizuálně spojit s křesťanskými vůdci. Vystupoval po boku známých televizních evangelistů a letničních duchovních, včetně Silase Malafaie, Marcose Feliciana a Edira Maceda, biskupa největší denominace hlásající evangelium prosperity. Prezident se také zúčastnil Pochodu pro Ježíše, čímž této akci dodal značnou prestiž.
Ještě významnější je, že v roce 2021 Bolsonaro splnil slib z kampaně a jmenoval evangelikálního křesťana do Nejvyššího soudu. Bývalého ministra spravedlnosti, který má doktorát z právního státu a magisterský titul z protikorupčních strategií z univerzity ve španělské Salamance, označil za člověka, který je „vášnivým evangelikálem“.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 1. října 2022 Foto: Wikimedia Commons – prezident Jair Bolsonaro