Polská katolická církev se rozhodla „jasně postavit proti genderové ideologii“ a budovat centra konverzní terapie, kde by se věřící mohli zbavit „odlišné sexuality.“ Podle informací Deníku N má celý dokument dohromady 27 stran a vysvětluje, že přirozená sexualita je pouze v heterosexuálním svazku.
Katoličtí představitelé se obávají, že členové LGBT komunity by mohli přinutit polskou společnost k jednání, které „donedávna bylo považováno za zavrženíhodné.“
Autoři dokumentu také odmítají diskriminaci a další formy násilí proti LGBT komunitě. „Někteří členové komunity LGBT+ bojují především proti násilí, šikanování, stigmatizaci a sociálnímu vyčlenění, a to dokonce i v rámci své vlastní rodiny. Demokratický stát s vládou práva musí zajistit, že jejich základní práva nebudou jakkoliv porušována a chuligánství, násilí či agrese vůči nim nebude akceptovatelné,“ cituje Deník N prohlášení biskupské konference.
Biskupové vnímají zápasy lidí bojujících se svou sexuální orientací, a proto v textu navrhují vytvořit centra, která by pomáhala věřícím, kteří chtějí „získat zpět své sexuální zdraví a přirozenou sexuální orientaci“.
Polsko před loňskými volbami rozdělilo téma homosexuality
Katolické Polsko rozdělilo téma homosexuality. Hlavně strana Právo a spravedlnost (PiS) se netají ostrým postojem vůči příznivcům duhových barev.
Na účastníky pochodu za práva sexuálních menšin ve městě Bialystok zaútočili fotbaloví chuligáni a policie musela zasáhnout a několik jich zatkla.
V reakci na výtržnosti polský arcibiskup Tadeusz Wojda řekl: „Činy násilí a opovržení nejsou slučitelné s postojem křesťana a Kristova učedníka.“
„Zároveň podporuji modlitbu a péči o rodinu a její vnitřní čistotu, tak aby naše rodiny mohly nabídnout příklad krásné lásky podle Svaté rodiny. Tyto poslední incidenty ukazují, že stále máme co dělat,“ dodal.
V již vyhrocené situaci ve společnosti zarezonovala slova krakovského arcibiskupa Jendraszewského. Ten při oslavách výročí Varšavského povstání prohlásil, že „rudý mor nahradil v Polsku mor duhový, zrozený z téhož neomarxistického ducha, jehož nositelé chtějí ovládat naše duše, srdce i smysly“. Kampaň za práva sexuálních menšin označil za „duhovou nemoc“ s tím, že jde ve skutečnosti o „podporu násilí, ponižování a výsměch nejsvatějším křesťanským symbolům“.
Prohlášení arcibiskupa spustilo vlnu protichůdných reakcí. Anna Dryjanska z varšavské kampaně za rovnoprávnost pro LGBT lidi, řekla, že arcibiskup rozpoutal vášně „násilí vůči LGBT lidem“ a uvedla, že se obává důsledků, pokud bude „podněcování na obou stranách“ pokračovat.
Rozruch způsobily snímky z volby Mr Gay Poland, která se konala v jednom z poznaňských klubů pro homosexuály. Jeden z účastníků přestrojený za ženu podřízl krk nafukovací loutce s přilepenou fotografií krakovského arcibiskupa Marka Jendraszewského.
Opoziční politik Robert Biedroň, který se veřejně přihlásil k homosexuální orientaci prohlásil: „Jsem gay a arcibiskup mi nyní do tváře vmete, že mám mor.“ Na stranu krakovského arcibiskupa se přidal Kaczyňski. Ten podle deníku Právo v minulosti věřící vyzýval, aby se modlili za volební úspěch PiS.
„Jsem vám mnohonásobně vděčný, že otevřeně, odvážně a jednoznačně upozorňujete na šířící se duhový mor. V Polsku jsou totiž lidé, kteří se chtějí vetřít do našich rodin, škol, školek, do našeho života a sáhnout na naši kulturu, svobodu, práva i víru v Boha,“ cituje Kaczyňského Právo.
Ve svém prohlášení z 21. července mluvčí polských biskupů, Pawel Rytel-Andrianik, uvedl, že katolická církev bude nadále mluvit proti „smrtícímu hříchu“ homosexuality, zatímco „jednoznačně nesouhlasí“ s agresivními činy jednotlivců.
Podporu arcibiskupovi tehdy vyjádřili představitelé církví z Česka, Maďarska a Slovenska. Kardinál Dominik Duka svou podporu vyjádřil jako první a ke stejnému kroku vybídl i slovenskou a maďarskou církev.
Český teolog Tomáš Halík se ztotožnil s názorem polského kněze Tomasze Dostatniho, který ke kázání arcibiskupa Jedraszewského uvedl, že „odporují evangeliu a vyhánějí lidi z církve.“ Kauzu polské církve přirovnal k Piťhovu kázání, kde „agresivní rétorika a neseriózní argumentace“ byly použity „místo zvěstování evangelia.“
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 11. září 2020 Foto: Pixabay – Krakov