Křesťan dnes

Policie v Pákistánu zakázala křesťanům pokračovat v bohoslužbách

Policie v Pákistánu zatkla během bohoslužeb pastora a člena jeho sboru. Podle křesťanské organizace pro náboženskou svobodu CLAAS-UK k tomu došlo 25. února ve sboru New life ve městě Láhaur poté, co si muslimští obyvatelé v okolí stěžovali na místní policii.

Pastor Amdžád a starší sboru Jousaf Lal uvedli, že místní muslimové jim pravidelně vyhrožovali a nutili je, aby sbor trvale zavřeli.  Oba křesťané byli zatčeni bez jakéhokoli vyšetřování nebo oficiálního obvinění. Po zásahu právníka byli oba křesťané s varováním propuštěni a bylo jim řečeno, aby sbor už znovu neotevřeli.

Bylo jim řečeno, že pokud sbor znovu otevřou, „nebude to pro ně dobré“. Lal řekl, že bylo velmi bolestivé, když ho policie přinutila písemně prohlásit, že v této církevní budově se už bohoslužeb nezúčastní. Pastor Amdžád řekl, že sbor založil před několika měsíci, protože v této oblasti nebylo církevní společenství. Ale od svého otevření byli neustále pod tlakem okolí, aby svou činnost ukončili.

Podle CLAAS-UK v den, kdy byla přivolána policie, někteří místní muslimové se snažili přerušit bohoslužby. Ředitel CLAAS-UK Nasir Saeed uvedl, že v zemi bohužel nadále stoupá náboženská nesnášenlivost. Je smutné, že v posledních několika desetiletích nenávist vůči křesťanům stále roste, protože jsou považováni za spojence Západu a méně než muslimové. Vládní diskriminační politika k tomu trendu jen nadále přispívá a prostor pro náboženské menšiny v pákistánské společnosti se rychle zmenšuje.

Pákistán je pro křesťany druhou nejnebezpečnější zemí světa. Podle výroční zprávy Americké komise pro mezinárodní náboženskou svobodu za rok 2020 je v současné době téměř 80 lidí uvězněno za rouhání, z nichž nejméně polovina čelí doživotnímu trestu nebo dokonce trestu smrti. Menšiny jsou vystaveny násilí davu, přičemž se pachatelé těší ze strany úřadů beztrestnosti.

Podle místních organizací pro lidská práva je kolem tisíce žen a dívek ročně násilně donuceno přijmout islám a nuceně se vdát. Většinou mladé dívky unesou, znásilní a vydírají. Místní státní orgány jsou v takových případech často spoluviníky a případy odmítají vyšetřovat.


Mezinárodní společenství musí přijmout opatření, které by zabránilo tak extrémnímu porušování základních práv v Pákistánu. Mariin případ je častým příkladem toho, čemu náboženské menšiny v zemi čelí. To nelze tolerovat. Každý člověk má právo svobodně si vybrat svou víru a praktikovat ji, aniž by se musel obávat únosu, násilí a znásilnění,“ řekl Paul Coleman, výkonný ředitel ADF international.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 16. března 2021 Foto:

Exit mobile version