Evangelikálové dostali od Bílého domu zelenou a možnost být v blízkosti Donalda Trumpa. Pravidelně navštěvují jeho sídlo ve Washingtonu a vyjadřují podporu jeho krokům na ochranu nenarozených dětí nebo za snahu o náboženskou svobodu. Proces jeho odvolávání z funkce prezidenta však mnohé z nich rozděluje.
Komentář ve vlivných evangelikálních novinách Christianity Today vyzývající k odchodu z úřadu v Bílém domě pořádně rozvířil křesťanské hladiny hlavně v USA. Jako první reagoval Franklin Graham, jehož otec Billy Graham Christianity Today zakládal, ale od kritického článku se distancoval a naopak veřejně sdílel informaci, že při prezidentské volbě slavný evangelista volil právě Trumpa. Následně téměř 200 evangelikálních lídrů vyjádřilo prezidentovi svou podporu.
Pro mnohé křesťany žijící mimo Spojené státy však tato neochvějná podpora prezidenta Trumpa ze strany amerických evangelikálů může být nepochopitelná.
„Jak mohou Ježíšovi následovníci omluvit politického vůdce, který pravidelně lže, používá svůj twitterový účet k šikanování občanů, byl obviněn ze sexuálního napadení a snažil se zakrýt své vztahy s pornohvězdami?“ ptá se ve svém článku pro Evangelical Focus René Breuel.
Koalice mezi Trumpem a některými evangelikály se stala problematickou hlavně po obvinění amerického prezidenta. Breuel se obává toho, že škody způsobené na důvěryhodnosti morálního hlasu evangelikálů však převáží nad jakoukoli krátkodobou politickou výhodou. „Evangelikálové musí zachránit své náboženské přesvědčení před politickými chapadly,“ tvrdí.
Podotýká, že distancovat se od Trumpa, neznamená automaticky podporu pro demokratického kandidáta na post prezidenta. Američtí evangelikálové by si však měli zachovat „prorockou vzdálenost, která odlišuje evangelium od ideologií levice i pravice.“
Dodává, že evangelium je „dobrou zprávou o Ježíši“ a ne„konzervatismus nebo progresivismus.“ Jako biblický příklad uvádí proroka Nátana, který odsoudil krále Davida za jeho hřích, a podobně by křesťané neměli omlouvat zlé chování politických vůdců.
-red- Datum: 30. prosince 2019 Foto: Wikimedia Commons – Donald Trump