„Všechno, co neroste, pomalu chátrá,“ říká Dr. Bambang Budijanto, generální tajemník Asijské evangelikální aliance (AEA), a upozorňuje na výzvy, kterým dnes církev čelí. Po 11. valném shromáždění AEA v Mongolsku nyní Budijanto a další asijští vedoucí zveřejnili své úvahy o tom, co považují za jedinou cestu vpřed: pokání, zaměření se na učednictví v rodinách a skutečné zplnomocnění mladších vedoucích k účasti na Božím poslání.
Valného shromáždění, které se konalo v mongolském Ulánbátaru od 7. do 12. srpna 2024, se podle Christian Daily zúčastnily dvě stovky křesťanských vedoucích z národních evangelikálních aliancí z celého regionu a jeho tématem bylo „Učednictví nebo smrt“.
SOUVISEJÍCÍ – „Už to není ta sama církev.“ Bulharští metodisté opouští UMC a vstupují do konzervativní denominace
V komentáři k radikální volbě slov Budijanto zdůrazňuje dynamiku živé víry a duchovního růstu. „Víra vzniká nasloucháním Božímu slovu, ale abychom duchovně rostli, musíme pomáhat druhým růst v Kristu (učednictví). Rosteme tím, že pomáháme druhým růst; naopak, budete pomalu umírat (duchovně), dokud budete ignorovat poslední Ježíšův příkaz.“
Zdůrazňuje, že „celostní učednictví je jedinou strategií, kterou Ježíš dal církvi, aby naplnila své poslání na zemi jako Boží království. Neexistuje žádná střední cesta. Buď církev směřuje k naplnění svého poslání jako znamení Božího království prostřednictvím učednictví, nebo se pomalu rozkládá“.
Budijanto poukazuje na studii společnosti Barna Research Group z roku 2015, podle které se pouze 20 % křesťanů v USA věnuje nějakým učednickým aktivitám. Podobně studie výzkumného centra Bilangan Research Center z roku 2019 uvádí, že v Indonésii je to 37 %, ale u mladší generace je toto procento nižší.
„Většina ‚následovníků Krista‘ v USA, Indonésii a pravděpodobně i v celé Asii a na celém světě nedbá na učednictví a přispívá k pomalému úpadku církve,“ lituje Budijanto.
Velké poslání z Matouše 28,18-20 považuje za „Boží dar pro nás“ a hlavní cestu k osobnímu duchovnímu růstu a způsob, jak může církev vzkvétat a proměňovat svět. „Pouze skrze poslušnost Velkému poslání, kdy každá církev upřednostňuje učednictví jako svou hlavní činnost a každý věřící se zavazuje k vedení druhých, bude svět proměněn,“ říká.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 14. září 2024 Foto: