Křesťan dnes

Pod dohledem Velkého čínského bratra

Technologický pokrok dospěl do fáze, kdy je jakýkoli pohyb a čin člověka zaznamenáván. Pro svobodné země je to příležitostí, jak svým občanům zjednodušit přístup k informacím, vyřizování online žádostí, nakupování nebo provádění finančních operací. Málokdo si však uvědomuje, co všechno by takové možnosti v rukách totalitního režimu způsobily. Čína nám v přímém přenosu demonstruje, jak dobře lze využít informační technologii k potírání nepřátel státu. Čína využívá k zatýkání různých osob a menšin právě informační technologii. Sleduje co dána osoba nakupuje, prodává, sleduje serfování na internetu a k identifikaci osob na ulicích využívá čtečku obličejů.

V současné době se Čína soustřeďuje na všechno, co není takzvaně vlastenecké. Etnické i náboženské menšiny jsou pod přísnou kontrolou komunistického režimu. Snad nejvíce kontrolovanou skupinou v Číně jsou právě křesťané. Mnoho křesťanů skončilo v komunistických lágrech díky informačním technologiím.

U všech kostelů po celé Číně byly instalovány sledovací zařízení, včetně technologií na rozpoznávání obličejů, které monitorují pohyb křesťanů. V některých provinciích byl před vchodem do kostelů nainstalován software pro čtení otisku prstů. Každý návštěvník je tak povinen dotknout se zařízení. Čínské úřady mají přehled, kdo navštěvuje křesťanské bohoslužby.

Největší ránou pro ochranu soukromí je však projekt Sharp Eyes Project. Přes 176 milionů veřejných i soukromých kamer monitoruje i tu nejzapadlejší vesnici v Číně. Kamery jsou vybaveny i reproduktory, takže v mžiku může být rušitel zákona upozorněn. Systém funguje na základě sdílení obrazovek přes mobil či televizi. Každý občan má možnost sledovat své okolí a nahlásit policii pouhým tlačítkem trestný čin. Ne nadarmo se projekt nazývá „Čínské bystré oči“.

Křesťané jsou nuceni se fotografovat a s osobními údaji se na úřadě zaregistrovat. Nikdo křesťanům nevysvětlil za jakým účelem. Podle uniklých zpráv jejich fotografie a údaje slouží k online monitorování. Například policie ve městě Chengde sledovala 11 měsíců křesťanského pastora a jeho pohyb. Přesně odhalila s kolika členy církve se stýká. Všichni pak skončili u policejního výslechu. Je téměř nemožné, aby se věřící scházeli. Pokud se chtějí svobodně scházet, musí se scházet v horách, lesích a na polích.

Blížíme se k apokalypse. Čínské monitorování nám velmi připomíná pasáže z Janova Zjevení. Čekáme ještě na zrušení hotovosti, aby si bez vědomí režimu nemohl občan nic pořídit. Co se kdysi zdálo jako pohádka, bude brzy realitou.

Kladu si otázku, zda pokrok lidstvu přináší jen výhody. Výhody by přinášel, kdyby ho zlo vždy nedokázalo zneužít k prolévání krve. Musíme se modlit, aby svobodná část planety nedovolila zneužití IT technologií, aby se prostřednictvím demokracie nedostal k moci režim, který by technologie zneužil k upevnění své moci. Čína je pro nás varováním.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: David Jan, zabývá se patristikou, historií a filosofií a v 90 letech působil jako misionář na Blízkém východě

Exit mobile version