Křesťan dnes

Po více než 500 letech od vyhnání španělských Židů se středověká Bible vrátí domů

Madrid – Mojžíš Ibn Zabarah v létě roku 1476 dokončil svou náročnou práci a bohaté židovské rodině žijící ve Španělsku odevzdal nádherně ilustrovanou hebrejskou Bibli.

Práce na Bibli, jejíž stránky se hemží obrázky opic, pávů, složitých geometrických vzorů a vyděšeného Jonáše jak vstupuje do úst velryby, trvala 10 měsíců a vyžádala si autorovo pečlivé studium.

O šestnáct let později bylo španělským Židům, kteří již prožili století pronásledování, což mnohé vedlo ke konverzi na katolicismus, nařízeno králem Ferdinandem a královnou Isabellou, aby opustili zemi.

Vyhoštění Židů ze Španělska v roce 1492 vedlo k jejich přesídlení do severní Afriky, Osmanské říše, Latinské Ameriky a do dalších částí křesťanské Evropy.

Putování vzácné středověké knihy popisuje Religion News Agency a informuje, že ze Španělska byla kniha převezena do Portugalska, severní Afriky, Gibraltaru, Skotska až nakonec skončila v Oxfordu.

Po 527 letech, se kniha konečně vrací domů – i když dočasně. Kennicottova Bible, pojmenovaná po Benjaminovi Kennicottovi, vědci a knihovníkovi, na jehož doporučení bylo dílo zakoupeno Oxfordskou univerzitou, byla zapůjčena regionální vládě a bude vystavena v Santiagu de Compostela od pátku do příštího dubna.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Datum: 6. října 2019  Foto: Bodleian Libraries, University of Oxford

Exit mobile version