Křesťan dnes

Piráti budou navrhovat zamítnutí smlouvy s Vatikánem

Praha – Opoziční Piráti budou ve Sněmovně navrhovat zamítnutí smlouvy s Vatikánem. Je podle nich jednostranně výhodná pro Vatikán a staví zpovědní tajemství nad zákony. Česko-vatikánskou smlouvu podepsal v říjnu premiér Petr Fiala (ODS) s vatikánským státním sekretářem Pietrem Parolinem. Opoziční hnutí ANO proti přijetí smlouvy zřejmě nebude, uvedla šéfka klubu Alena Schillerová. Smlouvu musí ještě schválit Parlament a ratifikovat prezident. Senátní klub SEN 21 a Pirátů dříve uvedl, že připravuje návrh na přezkum smlouvy Ústavním soudem.

K tomu, aby český stát smlouvu s Vatikánem neuzavřel, vyzvaly v otevřeném dopise oběti sexuálního zneužívání v církvi. Vadí jim zejména formulace o zpovědním tajemství. Dohoda uvádí, že Česko zpovědní tajemství uznává a že pastorační pracovníci mají právo obdobné zpovědnímu tajemství za podmínek stanovených zákonem. Signatáři dopisu tvrdí, že pastoračním pracovníkem může být kdokoliv, koho tak představitelé církve označí.

SOUVISEJÍCÍ Část senátorů chce smlouvu s Vatikánem nechat přezkoumat Ústavním soudem

Schillerová novinářům ve Sněmovně řekla, že pochybnosti měli i někteří poslanci ANO. Vyjednavač ministerstva zahraničí Martin Smolek je ale na klubu ubezpečil, že ratifikace dokumentu nebude mít žádný dopad na trestní zákon, a to ani na jeho chystanou novou podobu. „Většinově tam cítím podporu, já sama ji podpořím,“ uvedla Schillerová ke schválení smlouvy v prvním čtení.

Pirátům vadí to, že by kněží neměli povinnost překazit nedokončené a chystané závažné trestné činy, o kterých se při zpovědi dozvědí. „Smlouva nám bere možnost bránit spravedlnost. Pokud by byla ratifikována, zpovědní tajemství by se stalo absolutně nedotknutelným i ve vztahu k probíhající nebo plánované trestné činnosti. Pachatelé by byli lépe chráněni než jejich oběti,“ uvedl poslanec a bývalý předseda Pirátů Ivan Bartoš. Pirátská poslankyně Klára Kocmanová řekla, že smlouva by otevřela dveře k tutlání trestné činnosti na půdě církve. „Smlouva s Vatikánem by neměla stát v cestě spravedlnosti,“ dodala.

Česko je jednou z posledních evropských zemí s katolickou tradicí, která dosud nemá vztahy s Vatikánem upravené dohodou. Smlouva zakotvuje, že Česko zaručuje v souladu s právním řádem plnou svobodu myšlení, svědomí a náboženského vyznání. Zároveň zaručuje právo odmítnout vojenskou službu i odmítnout poskytnutí zdravotní služby z důvodu svědomí nebo náboženského vyznání za zákonných podmínek.

Fiala koncem října ve Sněmovně zdůraznil, že ochrana zpovědního tajemství je v souladu s trestním zákonem a občanským soudním řádem. Vláda ve zdůvodnění smlouvy uvedla, že cílem ustanovení není rozšíření okruhu osob, které mají právo obdobné zpovědnímu tajemství. V případě pastoračních pracovníků půjde podle zdůvodnění vždy pouze o duchovní. Před 20 lety Parlament česko-vatikánskou smlouvu neschválil, protože mu připadalo, že je nevýhodná a narušuje rovnoprávnost církví. V tehdejším návrhu smlouvy zpovědní tajemství zmíněno nebylo.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 19. prosince 2024 Foto: Wikimedia Commons

Exit mobile version