Křesťan dnes

Poslanci schválili pietní zacházení s těly dětí zemřelých před narozením

Poslanecká sněmovna schválila vládní návrh zákona o pohřebnictví, který mj. garantuje pietní zacházení s těly nenarozených dětí. Zákon nyní míří do Senátu. Podle schváleného zákona budou všechna těla dětí nad 500 g pohřbena buď rodiči nebo pohřeb zajistí obec. Má-li tělíčko méně než půl kila a rodiče nepožádají do 96 hodin o jeho vydání, je garantováno důstojné zpopelnění v krematoriu.

Aktualizace z 9. 3. 2017: Vládní návrh zákona, který mj. garantuje pietní zacházení s těly nenarozených dětí, prošel druhým čtením díky hlasům poslanců KDU-ČSL. Během projednávání návrhu zákona o pohřebnictví navrhl poslanec Šenfeld (KSČM) jeho vrácení, což by vzhledem k blížícím se volbám znamenalo jeho zamítnutí. Kvůli navrhovaným kontrolám požadují odmítnutí zákona mnohé pohřební ústavy. Pro vrácení hlasovali především poslanci KSČM, ODS a TOP09. ČSSD byla rozdělena. Jednotný postoj KDU-ČSL a ANO umožnil pokračování projednávání.

 

Původní zpráva z 12. 12. 2016: Hnutí Pro život ČR zaslalo poděkování Karle Šlechtové, ministryni pro místní rozvoj, za dvouletou tvorbu vládního návrhu zákona o pohřebnictví. Ten od poloviny roku 2017 umožní důstojné zacházení s ostatky všech dětí, které zemřou před narozením. Vládní návrh zákona by měl být projednáván na schůzi Poslanecké sněmovny v lednu 2017.

Podle platných českých zákonů je dítě narozené bez známek života s porodní váhou pod 500 gramů  bráno jako odpad, který je nemocnice povinna likvidovat. Podobně se zachází s těly mrtvě narozených dětí a dětí po spontánním či umělém potratu.

Podle vládního návrhu zákona je garantováno pietní zacházení s pozůstatky a ostatky všech nenarozených dětí. V případě, že rodiče neprojeví zájem tělo svého mrtvě narozeného dítěte nechat pohřbít, bude pohřeb zajištěn obcí, a to slušným způsobem a podle místních zvyků. Tělo mrtvě narozeného dítěte bude chráněno státem, škůdci hrozí pokuta až 200 000 Kč.

V případě plodů po potratu je poskytovatel zdravotní služby povinen tělíčko vydat k pohřbení osobě blízké, a to včetně placenty a biologických zbytků potratu. Opuštěné plody po potratu osobou blízkou (po lhůtě 96 hodin od potratu) nesmí být spáleny ve spalovně s dalším odpadem, ale musí být zpopelněny v rakvi v krematoriu na náklady zdravotního pojištění.

Rodiče, kteří mají bolestnou zkušenost se ztrátou nenarozeného dítěte a byli by ochotni se o ni písemně podělit s poslanci, prosíme, aby se ozvali na adresu info@hnutiprozivot.cz.

 

Zdroj: Hnutí pro život¨
Foto: Pixabay

 

 

Exit mobile version