Každým rokem se na několik dní setkává ekumenická skupina biskupů různých církví – přátel Hnutí focolare. Toto hnutí akcentuje jednotu těch, kteří byli pokřtěni trojičním křtem. Hnutí je aktivní ve 182 zemích a spolupracují s ním dva miliony křesťanů. Rádi obvykle citujeme slova Ježíšovy velekněžské modlitby s prosbou, aby všichni byli jedno. Jak tuto modlitbu svého Pána naplnit?
O určitou odpověď se snaží ekumenické společenství biskupů, které po řadu let prožívá duchovní jednotu a každoročně při svých setkáních uzavírá slib vzájemné jednoty a lásky, byť to není jednota instituční.
SOUVISEJÍCÍ – Pavel Černý / John Stott a jeho odkaz z české evangelikální perspektivy
Pandemická opatření letos nedovolila uskutečnit setkání na jednom místě, a tak bylo řídícím výborem rozhodnuto uspořádat setkání online 24.-25. 9. 2021. V centru Hnutí focolare v Castel Gandolfu u Říma se setkala skupina těch, kteří byli zapojeni do přenos. S pomocí řady pracovníků focolare bylo setkání vysíláno do 44 zemí světa, 70 církví a překládáno simultánně do patnácti jazyků. K setkání se připojilo na dvě stovky biskupů katolických, pravoslavných, luterských, anglikánských, metodistických, reformovaných a letničních. Ve dvoudenním setkání se střídaly modlitby, výklady, osobní svědectví a ekumenické zkušenosti.
Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
Toto setkání přijalo povzbuzení od nové prezidentky focolare – arabské křesťansky Margaret Karram, která z vlastní zkušenosti ví, jak je jednota nesnadná a jaké jsou její překážky. Z videozáznamu zazněla slova Chiary Lubichové, zakladatelky focolare. Bylo úžasné sledovat na obrazovce biskupy z různých částí světa, kteří se k přenosu připojili. Na řadě míst přenos sledovaly ekumenické skupiny. Velmi nás povzbudila skupina pěti biskupů v Pakistánu, která vyjádřila svoji vděčnost za kontakt a poselství. Pomocí přenosu se poprvé mohli vidět setkat např. biskupové z Pakistánu a Indie. Také v Africe jsme mohli vidět skupiny sledující přenos. Z naší země jsme do přenosu s biskupem Františkem Radkovským předtočili svou ekumenickou zkušenost z květnového setkání na Bílé Hoře, kde si 60 katolických kněží a 60 protestantských pastorů vyznalo hříchy minulé i současné a vyjádřilo odpuštění, smíření a odvahu ke spolupráci. Někteří na tuto zkušenost reagovali a viděli v ní inspiraci pro řešení svých historických rozdělení. V Castel Gandolfu se k nám na dva dny z České republiky připojili katolický biskup Antonín Basler z Olomouce a evangelický luterský biskup Tomáš Tyrlík z Českého Těšína.
Tomuto setkání zaslal isvůj pozdrav primas anglikánské církve arcibiskup z Canterbury Justin Welby a ekumenický patriarcha z Konstantinopole Bartoloměj I. Skupina těch, kteří byli v Římě, byla po online setkání přijata papežem Františkem ve Vatikánu. Papež vyjádřil vděčnost za setkání a povzbudil k odvaze naplnit Boží „sen“ jednoty a harmonie ve světě. Papež František zdůraznil, že jde o jednotu, která nestírá rozdíly, ale spíše je posiluje a harmonizuje. Podle jeho pohledu ti, kteří stojí v čele církví nemají usilovat o vnější jednotu a uniformitu, ale jsou pověřeni úkolem zápasit o jednotu v tajemném společenství církve v Kristu a v Duchu svatém. Církev je živé tělo, lidé jsou na cestě v dějinách a zároveň i za dějinami. František vyzdvihl zápas o jednotu těch, kteří bojují ve velmi těžkých podmínkách současného světa a často za to těžce platí.
Letošní online setkání biskupů nebylo marné a přivedlo k zápasu o jednotu další spolupracovníky. Vděčné ohlasy byly povzbuzením pro všechny, kteří na přenosu spolupracovali. Jsem vděčný, že jsem mohl být součástí těchto významných a vzácných okamžiků jednoty.
Autor: Pavel Černý je emeritní předseda Ekumenické rady cirkví Datum: 1. října 2021 Foto: screenshot YouTube – setkání Fokoláre v Římě
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.