Křesťan dnes

Pavel Černý: Mariánský sloup dál dělí společnost a církev

Již téměř 20 let se táhne kauza obnovy mariánského sloupu na Staroměstském náměstí. Spolek pro obnovu se za každou cenu a všemi způsoby snaží protlačit znovupostavení sloupu po 101 letech zpět na náměstí. Těmto lidem vůbec nevadí, že 26 předních historiků umění napsalo primátorovi dopis, ve kterém obnovu odmítají, protože dokládají, že sloup se dostatečně nezachoval, a tak nejde o kopii či repliku, ale v řadě částí o fantazii autora. Na obnovu nebyla vypsána žádná soutěž a je za tím pouze jednostranná snaha „sloupařů“.

V České republice jsou stovky mariánských sloupů, ale pouze tento jeden vzbuzuje emoce a působí rozdělení, protože se stal symbolem bělohorské porážky a násilné genocidy uprostřed našeho národa. Za rozdělením, které sloup přináší, stojí různé koncepce pojetí našich dějin. Už jsme se smířili s tím, že někdo vidí naše dějiny z perspektivy české reformace a jiný opět z pohledu rekatolizace. S tím můžeme vedle sebe dobře žít a snažit se ze zmíněných dějinných pohledů vytěžit to nejlepší pro přítomnost. Horší je, pokud se budeme znovu zraňovat. Sloup stál vedle radnice, kde byl sťat reformní kazatel Jan Želivský. Sloup stál vedle popraviště, kam dopadaly setnuté hlavy 27 českých pánů. Někteří potomci popravených dosud žijí a přijíždějí každoročně k připomenutí této hrůzné popravy.

Ke sloupu se také vyslovili představitelé církví české ekumeny. Ekumenická rada církví sloup vždy odmítala a její představitelé prosili spolek pro obnovu, aby připravovaný sloup umístil na jiné místo. Valné shromáždění se v roce 2011 jednoznačným hlasováním postavilo proti obnově sloupu. Nové usnesení Valného shromáždění z 20. 11. 2018 zní: „Vzhledem k blížícímu se výročí poprav 27 představitelů stavovského odboje na Staroměstském náměstí a v návaznosti na bohoslužbu smíření k 600. výročí smrti Mistra Jan Husa navrhuje Valné shromáždění ERC, aby na místě bývalého …mariánského sloupu na Staroměstském náměstí vznikl symbolický památník smíření.“ Jestli na náměstí něco dnes postavit, pak to musí být něco, co smiřuje a ne, co rozděluje. Mělo by být dosaženo konsensu.

Pavel Černý: Co se skrývá za sloupem rozdělení?

Velmi odpovědný a citlivý přístup měl k této otázce dřívější arcibiskup – kardinál Miloslav Vlk. Do médií se vyjádřil již v roce 1993 (podle ČTK) takto: „Domnívám se však, že dnes není vhodná doba stavění či obnovování sloupů. Obnovení mariánského sloupu na Staroměstském náměstí není oficiální prioritou církve, spíše snaha obnovit život. Úsilí o znovupostavení sloupu nebere dosti na zřetel naši současnou situaci a může vyvolávat dojem společenské netolerantnosti a činit nevěrohodnou naši ochotu druhým sloužit. Nechceme rovněž vytvářet dojem konkurence na poli ekumenismu. Ne kamenné sloupy, ale ‚živé‘ sloupy mariánské úcty, která by nás spojovala s ostatními křesťany: žít jako Maria.“

Proč někteří tak zběsile usilují obnovit sloup rozdělení? Byl jsem překvapen, jakou váhu mají ve 21. století podivné a až konspirační teorie. Za sloupem např. stojí někteří z monarchistického hnutí Česká koruna. Na webu zastánců sloupu připomínají poledník vyměřený na Staroměstském náměstí, kterým kdysi bývalo určováno poledne. Tento poledník, na který dopadal stín sloupu, je dnes zneužíván k některým konspiračním teoriím. Na webových stránkách je možné se dočíst, že sloupem se prý bojuje o „identitu duše Evropy“. Dále se tam objeví citát vojevůdce a německého kancléře Otto von Bismarcka: „Kdo ovládne Bohemii, je pánem Evropy“. Člověka při čtení těchto slov napadne, že jsou zde ti, kteří by zase rádi vládli Evropě. Chtějí snad ze sloupu na Staroměstském náměstí řídit náš stát či řídit Evropskou unii? Jak je vidět, tak někteří lidé neopustili vládychtivé tendence. Ještě, že žijeme v sekulárním státě, a ne pod habsburskou monarchií!

Zajímavé také je všimnout si, kdo v Zastupitelstvu obnovu sloupu i proti odborníkům a ekumeně zastává. Nechce se mi věřit, že by konspirační teorie o Panně Marii vládnoucí ze sloupu Evropě nalézaly tak širokou živnou půdu. V Zastupitelstvu Hl. Města Prahy se tímto směrem ubírá především bývalý radní Jan Wolf (KDU-ČSL), který neustále různými fintami prosazuje sloup na program jednání, i když stavba byla odmítnuta jak v roce 2017, tak v roce 2019. Jemu překvapivě sekundují lidé jako např. bývalý ministr Jiří Pospíšil (TOP09), bývalý primátor Bohuslav Svoboda (ODS) a např. i Jan Čižinský (Praha sobě). Je dobré znát postoje těchto lidí, protože se pomalu blíží komunální volby. Překvapivě ale za šňůrky celé únavné a dlouhotrvající akce tahá v pozadí pražský arcibiskup kardinál Duka. Ten je na rozdíl od svého předchůdce zapřisáhlým „sloupařem“ a patrně obnovu sloupu chápe jako završení svého působení v arcibiskupském paláci. Škoda, že více nepamatuje na postoje svého nadřízeného v Římě. Papež František řekl: „Jakmile se ocitnu tváří v tvář klerikálovi, proměním se nezadržitelně v antiklerikála. Klerikalismus by neměl mít s křesťanstvím nic společného.“ Díky Františkovi za tato jasná slova! Klerikalismus nemá místo ve 21. století a s ním i okázalá gesta, která vedou na scestí a zakrývají skutečné poslání církve.

Zdá se těžko pochopitelné, že by se tito jinak bystří lidé domnívali, že jedním sloupem budou „vládnout Čechii“ potažmo Evropě a pražský poledník jim zvětší procenta politické úspěšnosti. Takové pohledy bych čekal spíše od astrologů, a ne od komunálních politiků. Ne, pánové, duši Evropy nelze získat kusem kamene. Duše dnešních Evropanů potřebuje jiný přístup. A ten začíná v naslouchání druhým, doprovázení, budování mostů mezi lidmi a nikoli v novém otvírání jizev minulosti. Stojí vám sloup za rozbíjení ekumenické spolupráce a naší křehké národní jednoty v době 400. výročí bitvy na Bílé Hoře?

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

Pavel Černý, předseda Kostnické jednoty – Sdružení evangelických křesťanů  Datum: 15, ledna 2020  Foto: Wikimedia Commons – Mariánský sloup v Praze

Exit mobile version