V době hluboké totality, v roce 1980, dostal John Stott náhle povolení k návštěvě Československa. Toto povolení umožňovalo službu na konferenci kazatelů Církve bratrské v Bratislavě a také kázání ve sboru v Praze a potom v Benátkách nad Jizerou. Tato setkání nás velmi nadchla. Setkali jsme se s člověkem, který přicházel z jiné tradice, byl z anglikánské církve a přitom zastával stejný pohled na autoritu Písma svatého jako my. Dokonce také dával důraz na konverzi, na osobní setkání člověka s Ježíšem Kristem a duchovní proměnu skrze pokání.
Mnozí v naší zemi tenkrát nevěděli, že evangelikální hnutí je mnohem širší, než jsou církve vzešlé z duchovních probuzení. V době komunismu jsme žili v izolaci a naše kontakty se světem byly omezeny. Velmi omezena byla publikační činnost církví. Skrze Johna Stotta jsme začali poznávat světové evangelikální hnutí, které bylo biblicky a misijně orientované a nebylo fundamentalistické. Užívalo zdravou hermeneutiku, věnovalo se kontextualizaci evangelia v různých kulturách. A vůbec ke kultuře, umění a společnosti rozvíjelo otevřený vztah.
Související – Pavel Černý / Pouze láska vítězí?
John Stott začal některým kazatelům různými cestami zasílat teologickou literaturu. Zval na teologické konference a sám do naší země přijel celkem pětkrát. Po revoluci kázal také v tomto sboru a přednášel zde na teologické konferenci. Jeho prostřednictvím jsme lépe poznávali ekumenickou rodinu evangelikálního hnutí, které zahrnovalo křesťany z církví luterských, reformovaných, anglikánských, baptistických, metodistických, církví svobodných a později i charismatických.
Bylo to potřebné rozšíření perspektivy. Mnozí jsme prostřednictvím Stotta byli ovlivněni důrazem na výkladové kázání (expository preaching). Stottův důraz na kázání jako budování mostu ze světa Bible do světa, ve kterém žijeme, byl přínosný. Bible byla ve Stottových přednáškách, kázáních a knihách relevantní knihou pro současnou dobu. Stott chránil také křesťany před pastí a uzavřeností fundamentalismu. Jeho práce s Biblí obsahovala misijní hermeneutiku a aplikovala i tzv. kulturní transpozici. To znamená pozorné odlišování biblických principů a kultury, ve které Bible vznikala.
Postupně vyšlo několik Stottových knih v češtině. Tyto knihy a Stottovy návštěvy pomáhaly usměrnit teologickou orientaci v době porevoluční, kdy do této země vtrhlo mnoho nejrůznějších vlivů a někdy, ne právě těch nejlepších. V pozici představitele církve jsem mohl se Stottem osobně konzultovat řadu teologických problémů. Byly to např. teologický liberalismus, etické otázky jako manželství, euthanasie, sexuální etika, charismatické hnutí, eklesiologie, křesťanská disciplína a mnoho dalších. Stott dovedl naslouchat, poté analyzovat problém, vnést ho do světla Božího slova a poté provést poctivou a přesnou syntézu. Vzpomínám také na vzácné chvíle, kdy jsme spolu klečeli a modlili se. Stott věřil v důležitost modlitby a práce Ducha svatého.
Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
John Stott rád sloužil na studentských konferencích. Při nich trpělivě, často celé hodiny, odpovídal na položené otázky. Neodsuzoval druhé za jejich názory, ale vždy se otevřeně informovat a ukazovat k cíli. V této zemi nám pomáhal, když jsme zakládali Českou evangelijní alianci (1990). Mnoho cenných rad nám dal, když jsme zakládali Evangelikální teologický seminář v Praze (1990). Také Sdružení evangelikálních teologů vzniklo (1998) na základě inspirace od FEET – Fellowship of European Evangelical Theologians, organizace, která byla založena Johnem Stottem již před čtyřiceti lety.
Související – Pavel Černý: Rozporuplné volby
John Stott si dovedl získat pozornost, autoritu, která byla založena ne na úřadě, ale na autoritě Bible. Byl věrným přítelem a spolupracovníkem. To, co slíbil, to také splnil. Říká se, že jestli Amerika dala křesťanskému světu velmi obdarovaného a nejvýznamnějšího evangelistu 20. století v Billy Grahamovi, tak Velká Británie dala nejvýznamnějšího učitele církve v Johnu Stottovi.
Právě uplynulo 100 let od narození Johna Stotta a 10 let od jeho úmrtí. Díky za tohoto svědka křesťanské globální církve.
Autor je kazatelem Církve bratrské a emeritní předseda ERC Datum: 15. dubna 2021 Foto: John Stott