Návrat jezuitů do Iráku dostává stále konkrétnější podobu. Členové jezuitského řádu museli zemi opustit po převratu v roce 1969, kdy se k moci dostala nacionalistická strana Baas, podporovaná sunnity.
Na začátku ledna se v Bagdádu setkali chaldejský patriarcha Louis Raphael Sako a páter Dany Younes, provinciál jezuitů na Blízkém východě. Oba vyjádřili naději, že jezuité se budou moci již brzy vrátit do Iráku, aby pokračovali ve své misi, kterou začali v roce 1932.
Chaldejský patriarcha Sako považuje eventuální návrat jezuitů za „požehnání pro Irák a především pro křesťany. Jezuité formovali ve svých školách generace Iráčanů. Malá komunita křesťanů v Iráku potřebuje jejich přítomnost a jejich duchovní, pastorační a kulturní podporu „.
Rozsah služeb jezuitů by se tak mohl rozšířit nad rámec pomoci v uprchlickém táboře v Erbilu, kde působí od roku 2014. Patriarcha Sako také považuje za správné, aby Tovaryšstvo Ježíšovo opět dostalo do užívání majetek, který po vyhoštění ze země spravuje Kaldejského církev.
Čtyři američtí jezuité založili v třicátých letech pro křesťanské komunity v irácké metropoli Baghdad College jako alternativu k státním muslimským školám. Gymnázium přijímalo studenty ze všech křesťanských denominací stejně jako i muslimy a Židy. V roce 1956 založili Univerzitu Hikma se zaměřením na ekonomiku, fyziku a inženýrství. Když jezuité opustili Irák, na univerzitě studovalo 1100 studentů, z toho 70% muslimů.
Zdroj: Vatikánský rozhlas
Foto: Jezuit Refugees Service