Křesťan dnes

Do papežské „Akademie pro život“ poprvé v historii jmenováni dva rabíni

VATIKÁN – Avraham Steinberg z Izraele a Fernando Szlajen z Argentiny jsou dva historicky první rabíni, kteří byli jmenováni do vatikánské „Akademie pro život“ – instituce, již v roce 1994 založil papež Jan Pavel II. k „obraně lidského života a důstojnosti člověka“ a která se zaměřuje zejména na otázky bioetiky a jejího vztahu ke křesťanským hodnotám.

Řeší otázky, jako jsou potraty, eutanazie, umělé oplodnění či genetické manipulace. Izraelský rabín Avraham Steinberg, nositel Izraelské státní ceny z roku 1999 za svou sedmisvazkovou Encyklopedii židovské lékařské etiky, a argentinský rabín Fernando Szlajen, ředitel kulturního oddělení židovské komunity AMIA v Buenos Aires a profesor na katedře filosofie a humanitních věd na univerzitě v Buenost Aires, byli jmenováni papežem Františkem spolu s padesátkou dalších nových členů akademie. Jen malou část z nich představovali reprezentanti katolických kleriků, naopak objevili se mezi nimi i zástupci sekulárních vědců.

 


[adrotate banner=“21″]

 

 

Současný papež František dal v říjnu 2016 Akademii pro život nová statuta a rozšířil její pole působnosti. Do rady, která na instituci dohlíží, poté dosadil vědce, profesory a experty na medicínu a etiku z náboženského i ze sekulárního prostředí. Pětačtyřicet nových řádných členů akademie a pět nových členů čestných pochází ze sedmadvaceti zemí a kromě dvou rabínů se mezi nimi objevuje třeba také zástupce anglikánské církve. Členství v akademii je stanoveno na pět let a poté může být obnoveno, končí však s dosažením věku osmdesáti let.

Současný prezident Akademie pro život Vincenzo Paglia prohlásil, že smyslem zahrnutí nekatolíků, „ať už přináležejících k jiným náboženstvím, anebo nevěřících“, bylo ukázat, že „ochrana a podpora života nezná hranic a může jí být dosaženo jedině prostřednictvím společného úsilí“.

 

Zdroj: Židovský tiskový a informační servis

Foto:  Fernando Szlajen (vlevo) , fernandoszlajen.com.ar

Avraham Steinberg (vpravo), Wikimedia

 


Exit mobile version