Křesťan dnes

Papež vybídl Rumuny, aby odstranili příčiny masové emigrace

Bukurešť – Papež František dnes po zahájení své třídenní návštěvy Rumunska vyzdvihl pokrok, který země učinila za 30 let po pádu komunistického režimu. Zároveň vyzval Rumuny, aby společnou prací dokončili reformy a posílili instituce tak, aby lidé ze země přestali odcházet do zahraničí.

Po příletu uvítal nejvyššího představitele katolické církve na bukurešťském letišti prezident Klaus Iohannis spolu s věřícími a církevními hodnostáři. Hlavu státu doprovázela manželka Carmen Iohannisová, která je katolička. Sám Iohannis je luterán, zatímco přes 80 procent rumunského obyvatelstva je pravoslavných.

František podle médií v projevu ocenil ohromný pokrok, jehož země dosáhla v době po pádu totalitního režimu. „Věřím vám, že v pokroku budete pokračovat, abyste posílili struktury a instituce potřebné k řešení legitimních požadavků občanů,“ uvedl s tím, že pouze společně lze řešit problémy, jako je vylidňování země a masová emigrace do zahraničí, kde Rumuni hledají „nové příležitosti k zaměstnání a podmínky pro důstojnou existenci“.

Odpoledne se papež setkal s patriarchou Danielem a poté i se synodem rumunské pravoslavné církve. Při této příležitosti vyzval ke společnému postupu proti umělému vyvolávání strachu a izolování se. Připomněl také mučedníky z řad všech křesťanských církví za vlády komunistických režimů. „Víra, za niž položili životy, je společným dědictvím a nabádá dnešní křesťany k bratrství,“ prohlásil papež.

„Církve si musejí vzájemně pomáhat, nikoli podléhat svodům kultury nenávisti a individualismu,“ upozornil rovněž nejvyšší představitel římskokatolické církve.

Návštěva Rumunska, která potrvá do neděle, je už třicátou zahraniční cestou Františka, přičemž čtvrtou v oblasti Balkánu. Před ním do Rumunska zavítal jediný papež, v květnu před dvaceti lety Jan Pavel II.

Podle statistik odešlo po vstupu do Evropské unie v roce 2007 ze země 3,4 milionu Rumunů, což představuje 17 procent populace. Hlavními důvody bývá označována snaha najít práci a zajistit si lepší podmínky k životu.

Návštěva papeže přichází v politicky citlivé době, kdy je vláda vystavena silné kritice kvůli snahám získat kontrolu nad justicí. Vládnoucí sociálnědemokratická strana nevoli veřejnosti pocítila v podobě neúspěchu ve volbách do Evropského parlamentu. Další ranou pro ni bylo uvěznění jejího mocného vůdce Livia Dragney, odsouzeného za korupci a zneužití pravomocí.

Papežův program počítá i se setkáním s představiteli ekumenismu otevřené rumunské pravoslavné církve. Jeho součástí bude společná modlitba v nové pravoslavné katedrále a potom mše v katolické katedrále sv. Josefa.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Foto: Wikimedia Commons – papež František

Exit mobile version