Tallinn – Papež František se v estonské metropoli Tallinnu poprvé během pobaltské cesty zmínil o skandálech římskokatolických kněží obviněných v mnoha zemích světa ze sexuálního zneužívání. Řekl, že římskokatolická církev „musí sama změnit své chování, pokud nechce, aby ji příští generace opustily“.
Tallinn byl dnes poslední zastávkou papežovy cesty do Litvy, Lotyšska a Estonska, kterou podnikl při příležitosti 100. výročí jejich nezávislosti. Vatikán chtěl rovněž touto cestou uctít památku obětí nacistické a sovětské okupace pobaltských států.
V Estonsku, kde se za věřící považuje méně než třetina obyvatel, se František setkal s křesťanskou mládeží a navštívil jeden z místních klášterů, kde besedoval s pracovníky místních charitativních organizací. Na tallinnském náměstí Svobody pak sloužil mši spojenou s přijímáním.
Při setkání s mladými Estonci papež připustil, že nedostatečným odsouzením provinilých kněží mohla katolická církev mladé lidi zklamat i odpudit. „Pobuřují je skandály spojené se sexem a penězi, které církev nedvojsmyslně neodsoudila. Církev nepochopila život a pocity mládeže a je vůči mladým lidem pasivní,“ nešetřil František kritikou.
Estonská prezidentka Kersti Kaljulaidová Františkovi v Tallinnu symbolicky předala certifikát estonského virtuálního občanství. Vymoženost stát se „E-Estoncem“ zavedla pobaltská země před čtyřmi lety, kdy začala jako první na světě vydávat státem ověřené elektronické identifikační karty.
Jejich držitelé se sice úředně nestávají estonskými občany, mohou ale v Estonsku na dálku podnikat a získávají distanční přístup k místnímu vzdělávání, zdravotní péči nebo internetovému bankovnictví. Františkovo osvědčení má podle serveru ERR pořadové číslo 37.647.
Autor: ČTK Foto: Wikimedia Commons, ilustrační