Vatikán – Papež František se v sobotu poprvé setkal s hlavou Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů (mormonská církev) Russellem Nelsonem. Informovala o tom agentura AP. Nelson má dnes zasvětit první chrám mormonské církve v Římě.
Vatikán o půlhodinové schůzce podrobnosti nepřinesl, pouze ji zveřejnil v seznamu papežových setkání, uvedla AP. Podle tiskové zprávy mormonů šlo o první schůzku hlav obou církví. Papež František a Nelson spolu hovořili mimo jiné o náboženské svobodě, rodině a mladých věřících.
„Máme mnoho společného, a ačkoliv rozdíly v doktríně existují, nejsou tak důležité jako věci, které nás spojují,“ komentoval schůzku Nelson, který papeže označil za skvělého muže. „Katolíci jsou šťastní lidé, když mají tak laskavého, starostlivého, láskyplného a schopného vůdce,“ dodal čtyřiadevadesátiletý Nelson.
Mormonská církev, která vychází z protestantismu, byla založena v roce 1830 v americkém státě New York. Zpočátku vzbuzovala nelibost velké části společnosti zejména mnohoženstvím či diskriminací černochů. Nyní patří k nejrychleji rostoucím náboženských hnutím ve světě. Za posledních 30 let se počet jejích členů více než zdvojnásobil z 7,3 milionu 16 milionů věřících po celém světě, včetně České republiky. Nejvíce jich je v USA.
Kdo jsou mormoni? A co mají společného s křesťanstvím?
Mormoni jsou členy Církve Ježíše Krista svatých posledních dnů. U jejího zrodu stál prorok Joseph Smith, který žil v první polovině 19. století ve Spojených státech. Tvrdil, že od anděla získal Zlaté desky obsahující historii staré americké civilizace. Smith ve svých 24 letech publikoval jejich překlad – Knihu Mormonovu. Do své smrti kolem sebe shromáždil desítky tisíc stoupenců.
Kniha Mormonova je vedle Starého a Nového zákona považována za součást Písma. Mormoni věří, že se křesťané odklonili od původního Ježíšova učení a Joseph Smith byl poslán, aby jej obnovil. Mormoni nevěří v ortodoxní křesťanskou Trojici. Bůh Otec, Ježíš Kristus a Duch svatý jsou podle nich v jednotě, nepředstavují ale stejnou bytost. Mormoni věří, že Bůh jejich „apoštolům“ dává svá zjevení. Vůdce církve, jeho dva rádci a členové Kvora dvanácti apoštolů tak dostávají inspiraci k vedení církve jako celku. Ženy se v Církvi Ježíše Krista svatých posledních dnů nemohou stát kněžími, je jim ale povoleno kázat a vést sborové modlitby.
V církvi není od roku 1890 oficiálně praktikována polygamie, v některých fundamentalistických skupinách se ale stále objevuje. Mormoni křtí mrtvé, podle jejich učení má duše v posmrtném životě možnost přijmout, nebo odmítnout takový křest – nabídka je svobodně dána a musí být také svobodně přijata. Členové církve věří, že se po smrti znovu shledají se svými rodinami. Chápou rodinu jako nejdůležitější jednotku společnosti. Těm, kteří následují Krista a zachovávají Jeho přikázání, je slíbeno, že budou se svými blízkými žít navěky.
Jsou tedy mormoni křesťany? Používají křesťanský jazyk a mnohé z mormonských duchovních praktik jsou blízké evangelikálnímu mainstreamu. Společensky jsou konzervativní a kladou velký důraz na etické chování. V tomto smyslu se tedy jako křesťané chovají. Nevěří však v Ježíše jako v Božího Syna v křesťanském smyslu. Nevěří ani na původní hřích a nesdílí stejný pohled na spasení a smíření. Kniha Mormonova je pro ně na stejné úrovni jako Bible, s čímž křesťané nemohou souhlasit. Mormoni se domnívají, že křesťanská víra je historicky pokřivena a Joseph Smith byl skutečným prorokem.
Mormonismus tedy sice vychází z křesťanské tradice, ale i když se mormoni za křesťany považují, nemohou být takto vnímáni v kontextu celosvětové církve, protože se od její víry vzdálili.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novinAbychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?
Autor: -mn- ČTK Foto: Wikimedia Commons – Vatikán