Křesťan dnes

Papež podpořil uvolnění patentů na vakcíny proti covidu-19

Vatikán – Papež František podpořil uvolnění patentů na vakcíny proti nemoci covid-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru. Každému musí být zaručen přístup k vakcíně, což vyžaduje dočasné pozastavení práva duševního vlastnictví. Nejvyšší představitel katolické církve to řekl ve videoposelství určeném mladým účastníkům benefičního koncertu Vax Live na podporu globální distribuce očkovacích látek.

Tento charitativní koncert se podle agentury APA konal 2. května na stadionu SoFi v Los Angeles a záznam z něho se má vysílat v televizi v neděli. Na akci vystoupila řada významných osobností, včetně amerického prezidentského páru Joe a Jill Bidenových a viceprezidentky Kamaly Harrisové nebo například Jennifer Lopezové a Bena Afflecka.

SouvisejícíIndie se „mění v údolí smrti,“ duchovní prosí o modlitby

Společnost potřebuje „léčbu od kořenů“, která vyléčí příčinu zla, nikoli jen příznaky, řekl František. K nemocným kořenům podle něj patří „virus individualismu“, kvůli němuž jsou lidé lhostejní k utrpení druhých. „Variantou tohoto viru je nacionalismus, který brání například internacionalismu vakcín. Další variantou je, pokud budeme zákony trhu nebo duševního vlastnictví nadřazovat zákonům lásky a zdraví lidstva,“ prohlásil papež.

Hlava katolické církve se přitom vyslovila pro „inkluzivní, spravedlivější a udržitelnější ekonomický model“. „Pandemie nás všechny uvrhla do krize, ale neměli bychom zapomenout, že z krize nevyjdeme stejní jako dříve. Buď vyjdeme lepší, nebo horší,“ řekl pontifex.

Pozastavit platnost patentů na vakcíny proti covidu-19 chce více než stovka členských zemí Světové obchodní organizace (WTO). Tento krok by umožnil chudším zemím, aby si vakcíny vyráběly pro vlastní potřebu. Vakcíny se zatím dodávají převážně do bohatých států, které je vyvinuly.

Mezi vedoucími představiteli členských zemí Evropské unie není stanovisko jednotné. Nicméně předseda Evropské rady Charles Michel po nočním jednání s prezidenty a premiéry dnes prohlásil, že EU nepovažuje uvolnění patentů za potřebné rychlé řešení nedostatku vakcín v méně hospodářsky vyspělých zemích světa.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 8. května 2021 Foto: Wikimedia Commons – papež František

Exit mobile version