Antananarivo – Varováním před drancováním přírodních zdrojů a výzvám k boji s chudobou věnoval dnes papež František druhý den návštěvy Madagaskaru. V projevu v Antananarivu prohlásil, že korupce v zemi zasahuje i do ochrany životního prostředí a zatahuje obyvatele ostrova do „nelidské chudoby“. Papež již tento týden navštívil Mosambik, v pondělí odlétá na Mauricius.
Papež vyzval madagaskarského prezidenta Andryho Rajoelinu, aby se zasadil za vytváření nových pracovních příležitostí, aby lidé na Madagaskaru nemuseli kácet stromy, ničit místní přírodu a podloudně obchodovat s unikátními rostlinami, zvířaty a minerály. Podle Světového fondu na ochranu přírody (WWF) se například 95 procent madagaskarských plazů a 89 procent druhů rostlin nevyskytuje nikde jinde na Zemi.
Transparency International a mezinárodní organizace pro ochranu životního prostředí dlouho upozorňují na ničení madagaskarských lesů v honbě za vzácnými dřevinami, které je podle nich důkazem všudypřítomné korupce. Mnozí místní milionáři údajně vděčí za své bohatství právě ilegální těžbě dřeva na severovýchodě ostrova.
Podle britských odhadů se na Madagaskaru ročně vykácí 200.000 hektarů lesa. Někteří experti varují, že do roku 2040 může ostrov přijít o všechny tropické listnaté lesy.
„Váš krásný ostrov je bohatý na lesy a faunu, ale toto bohatství ohrožuje masivní těžba dřeva, z níž někteří profitují,“ řekl papež, pro něhož je ochrana životního prostředí jedním z pilířů jeho pontifikátu. Prezidenta Rajoelinu, který se dostal k moci díky protikorupční kampani, František vyzval ke splnění volebních slibů. „Vší silou bojujte proti všem formám korupce a proti spekulantům, kteří prohlubují sociální nerovnost. Bojujte proti nestabilitě a sociálnímu vyloučení, které vždy vede k nelidské chudobě,“ prohlásil.
Vrcholem papežovy návštěvy bude nedělní mše v hlavním městě ostrova, na které se očekává až 800.000 věřících.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novinAbychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 7. září 2019 Foto: Twitter @Cindy_Wooden