Křesťan dnes

Papež: Migranti obohacují naše společenství

Vatikán – „Světla na cestách za nadějí“ a „Pastorační obeznámenost s obchodem s lidmi“ – to jsou názvy dvou nových dokumentů, které vydala Sekce pro migranty a uprchlíky vatikánského Úřadu pro laiky, rodinu a život.

Oba nové dokumenty připomínají, že papež František věnuje zvláštní pozornost migrantům, uprchlíkům, žadatelům o azyl, vysídlenům a obětem obchodu s lidmi a od počátku svého pontifikátu navštěvuje místa, která se stala symbolem lidských přesunů, jako ostrovy Lampedusa či Lesbos.

Pastorační příručka o obchodování s lidmi přináší výklad tohoto politováníhodného jevu, který papež nazval „krutou pohromou“, „zvrhlou metlou“ a „ranou na těle současného lidstva“, a poskytuje podněty ke konkrétnímu zásahu na úrovni místních církví.

„Abrám a Sára ve vysokém věku opustili svou vlast, aby uposlechli Božího příslibu (Gn 12,1-3). Odejít a usadit se někde jinde v naději, že najdeme lepší život pro sebe i svou rodinu. Právě tato hluboká touha v běhu staletí podnítila k pohybu miliony migrantů. Putování migrantů pokaždé není šťastným zážitkem. Stačí pomyslet na hrůzy, které na cestě prožívají oběti obchodování s lidmi,“ uvedl papež.

„Dále se můžeme setkat s dramatickým exodem uprchlíků, což je zkušenost, kterou zakusil sám Ježíš Kristus spolu se svými rodiči na počátku pozemského života, když museli uprchnout do Egypta, aby se zachránili před Herodovým vražedným běsněním,“ popsal papež situaci Ježíše a jeho rodiny.

„Bůh ve svém nekonečném milosrdenství za každých okolností svobodně udílí svou milost. Dosvědčují nám to podnětné příklady našich předků ve víře, kteří museli utéci před pronásledováním, anebo poslechli Pánův hlas a vycestovali jako misionáři do dalekých zemí. Také dnešní pohyb lidí, byť vyvolává problémy a utrpení, obohacuje naše společenství, místní církve a společnosti na každém kontinentu,“ píše papež František v novém dokumentu Sekce pro migranty a uprchlíky.

 

Zdroj: Vatikánský rozhlas  Foto: screenshot YouTube  

Exit mobile version