Bratislava – Vánoce jsou jen tak hluboké, do jaké míry prožíváme duchovní hloubku v každodenním životě. Často se proto stává, že se po skončení štědrovečerního jídla přijde prázdnota, tvrdí kazatel a publicista Daniel Pastirčák.
Pro zlepšení modlitebního života je důležité si dát pozor, aby se tato duchovní disciplína neomezila na prosbu a děkování. „Je to pak modlitba, která nehledá Boha,“ řekl v rozhovoru pro SME. „Skutečná modlitba hledá Boha samého,“ dodal.
Na otázku, zda patří k těm kazatelům, co lidem chodícím jen během svátků spíše zpytuje jejich svědomí nebo je to pro něj příležitost je oslovit, kazatel Církve bratrské odpověděl: „Jsem absolutně přesvědčený, že víra člověka není měřitelná tím, jak často chodíme do kostela,“ upozornil.
Mohlo by vás zajímat
Pokud kazatelé nemají lidi na bohoslužbách, tak by měli zkoumat, zda není problém na jejich straně, protože věřící přicházejí na místa, kde mohou přijímat a duchovně se budovat.
Pastirčák tvrdí, že křesťanství od svého počátku je v dialogu s okolní kulturou. Papeže Františka považuje za člověka, který v tomto duchu vytváří mosty, čímž oslovuje širokou masu lidí i mimo katolickou církev. Svým postojem však také vytváří napětí uvnitř církve samé, zejména mezi některými konzervativními kruhy, které se vůči němu staví kriticky.
Slovensko příští rok čekají volby a na otázku, jak si má věřící volič správně vybrat, když se tolik stran hlásí ke křesťanským hodnotám, kazatel bratislavského sboru Kaplnka poznamenal, že „křesťanská politika neexistuje.“
Domnívá se, že v samé podstatě je špatné, že se křesťanství spojuje s politikou. Nejvyšší metou politické snahy je budování spravedlivé společnosti, křesťané jsou však vedeni morálním zákonem z kázání na hoře (Matouš 5-7), což může být aplikováno ve vztazích mezi lidmi, ale ne v politické kultuře. Na Slovensku se podle něj jedná o brutální zneužití křesťanství v politické soutěži.
Pastirčák se dotkl i služby Mariána Kuffy, jehož bratr Štefan spolu se stranou KDŽP vstoupil do předvolební spolupráce se ĽSNS Mariána Kotleby.
Kuffovo účinkování v poslední době označil za „tragické,“ i když připustil, že jedná upřímně. Zdůraznil, že si je vědom mnohé dobré práce, kterou tento katolický kněz vytvořil, ovšem to, že se rozhodl své myšlenky prosazovat prostřednictvím politické strany, není vůbec dobré. Nejvíce ho zasáhla jeho kázání, v nichž se postavil proti protestům Za slušné Slovensko. Ty následovaly po smrti novináře Kuciaka a jeho přítelkyně.
Rozhovor ukončil slovy naděje o činění dobrého. I když dějinami světa hýbou sobecké potřeby lidí, naším povzbuzením musí být slova Ježíše Krista o království, které není z tohoto světa. A pro tento neviditelný duchovní domov jako křesťané máme s nadějí činit skutky milosrdenství a lásky, protože Bůh nás za ně odplatí.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novinAbychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 27. prosince 2019 Foto: Facebook – Daniel Pastirčák