Vatikán – Modlitbami v postní době před Velikonocemi strávil v městečku Ariccia nedaleko Říma papež František šesté výročí zahájení svého pontifikátu. Některá média v této souvislosti připomněla, že právě dnes byl v Austrálii odsouzen za sexuální zneužívání kardinál a donedávna vysoce postavený muž Vatikánu George Pell.
Skandály z řady zemí kolem sexuálního zneužívání mladistvých představiteli katolické církve v dřívějších desetiletích výrazně poznamenaly pontifikát papeže Františka (82). Například v Chile kvůli tomu loni nabídli hromadnou rezignaci všichni tamní biskupové a minulý měsíc papež poprvé v dějinách katolické církve propustil ze stavu duchovních kvůli obvinění ze sexuálního zneužití kardinála, Američana Theodora McCarricka, který ale na post kardinála už loni sám rezignoval.
Papež František se ke skandálům sexuálního zneužívání, které církevní představitelé léta kryli či nedůsledně vyšetřovali, postavil rázně. Už v roce 2014 zřídil vyšetřovací komisi a týž rok přijal ve Vatikánu jako první hlava katolické církve skupinu obětí pedofilních kněží. Během svých zahraničních cest se papež obětem veřejně několikrát omluvil. V roce 2016 schválil odvolávání biskupů, kteří nebudou rázně řešit podobné případy, a letos v únoru svolal do Vatikánu první summit katolických církevních představitelů o ochraně nezletilých v církvi.
Rodák z argentinského Buenos Aires Jorge Mario Bergoglio, který si papežské jméno František zvolil podle svatého Františka z Assisi, se během svého pontifikátu snaží o mezináboženský dialog a také o to, aby se církev přiblížila lidem, zejména chudým a žijícím na okraji společnosti. Jeho velkým tématem je pomoc migrantům.
Minulý měsíc papež František jako první hlava římskokatolické církve navštívil Arabský poloostrov, kolébku islámu, kde jeho mši pod širým nebem ve Spojených arabských emirátech sledovalo na 170.000 lidí, včetně několika tisíc muslimů. V mezináboženském dialogu bude pokračovat i letos. Koncem března má plánovanou návštěvu muslimského Maroka a začátkem května zavítá do Bulharska a Makedonie, kde většina obyvatel vyznává pravoslaví.
Kontroverze vzbudila loni podepsaná dohoda mezi Vatikánem a Čínou, která se ale připravovala deset let a která dává Vatikánu dlouho požadovanou možnost jmenovat biskupy v Číně. Podle kritiků ale také Pekingu umožní větší kontrolu nad podzemní církví.
Argentinec Bergoglio zahájil pontifikát jako papež František 13. března 2013, kdy se stal prvním latinskoamerickým papežem a také prvním jezuitou v této funkci. Týž rok ho časopis Time vybral „osobností roku“.
Jedním z prvních úkolů, které musel papež František řešit, byla podezření ze zpronevěry či praní špinavých peněz ve Vatikánu. Problémy se týkaly zejména vatikánské banky (IOR), která čelila kritice, že nedodržuje standardy boje proti praní špinavých peněz a pomáhá klientům vyhnout se placení daní. S cílem zajistit průhlednost hospodaření církevního státu zřídil papež v roce 2014 nový sekretariát pro ekonomické otázky, jakési ministerstvo hospodářství, do jehož čela byl jmenován kardinál Pell.
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?
Autor: ČTK Foto: screenshot YouTube – papež František