Křesťan dnes

Papež František v rámci ambiciózní zahraniční cesty přijel na Východní Timor

Dili – Papež František se dnes dočkal bouřlivého přivítání na Východním Timoru, který navštívil v rámci své 12denní cesty po Asii. Ostrovní stát je předposlední zastávkou a také jedinou většinově katolickou zemí na jeho programu. Hlava katolické církve ještě dnes povede mši pod širým nebem, které se podle odhadů Vatikánu zúčastní na 700.000 lidí, píše BBC. To je zhruba polovina populace Východního Timoru.

František přistál v metropoli Dili dnes odpoledne místního času (v noci na dnešek SELČ). Na letišti ho přivítal prezident José Ramos-Horta a dvě ženy oblečené v tradičních krojích, které mu nabídly květiny a tkaný obřadní šátek, který si papež krátce oblékl. Cesty z letiště do města pak zaplnili obyvatelé této země na jihovýchodě Asie. Mávali vlajkami Vatikánu a Východního Timoru a před žhnoucím sluncem se kryli žlutými a bílými deštníky – v barvách Svatého stolce.

SOUVISEJÍCÍ – Papež na Papui-Nové Guineji vyzval k ukončení kmenových konfliktů

„Viva el Papa! (Ať žije papež!)“ křičeli, když kolem nich František projížděl. Kolona v jednu chvíli zpomalila, aby papež z auta s otevřenou střechou požehnal jednomu z dětí uprostřed davu, píše agentura AP.

Sedmaosmdesátiletý papež je na své dosud nejdelší zahraniční cestě, která zahrnuje čtyři země jihovýchodní Asie a Oceánie. Na Východní Timor přijel z Papuy-Nové Guineje, kde v neděli doručil zdravotnický materiál do malého městečka ležícího na okraji rozsáhlé džungle, v jedné z nejodlehlejších oblastí světa. Svou cestu papež zakončí tento týden v Singapuru.

Obrovské nadšení Východního Timoru z Františkovy návštěvy podrývá negativní odkaz nositele Nobelovy ceny za mír z roku 1996, biskupa Carlose Ximenese Bela, podotýká BBC. Významný představitel církve, který byl oslavovaný jako hrdina nezávislosti Timořanů, je obviněný ze sexuálního zneužívání zdejších chlapců v 80. a 90. letech.

Síť přeživších zneužívaných katolickými kněžími v Oceánii v otevřeném dopise papeže vyzvala, aby z církevních peněz vyplatil obětem odškodnění. Podle oficiálního programu se papež s oběťmi nesetká. Není také jasné, zda se za skandál omluví, a dokonce ani to, zda se s biskupem Belem setká, píše BBC.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 9. září 2024 Foto: Pixabay

Exit mobile version