Křesťan dnes

Papež František končí návštěvu Kanady zastávkou v arktickém Iqaluitu

Québec – Papež František dnes končí svou návštěvu Kanady zastávkou v arktickém teritoriu Nunavut, kde se znovu setká s domorodými obyvateli, kteří zažili tvrdé zacházení v církevních internátních školách. Právě jim se dnes znovu omluvil i v Québeku a řekl, že jej osobně bolestně zasáhlo, že katolíci podporovali represivní a nespravedlivá opatření proti původním obyvatelům. Informovala o tom agentura Reuters.

Město Iqaluit na kanadském dalekém severu je pro papeže posledním bodem programu šestidenní cesty před návratem do Vatikánu. Ve městě s necelými 8000 obyvateli na arktickém Baffinově ostrově žijí převážně Inuité, kteří patřili k obětem kanadského asimilačního systému, jenž se snažil o převýchovu domorodého obyvatelstva odebíráním dětí z rodin a jejich umisťováním v internátních školách.

SOUVISEJÍCÍPapežova omluva za trýznění dětí v Kanadě je pouze prvním krokem, uvedl Trudeau

Podle Reuters byl poslední hlavou katolické církve, která zavítala na ještě severněji položené místo, papež Jan Pavel II., který byl v roce 1989 v norském Tromsö.

V Iqualitu čeká Františka soukromé setkání s lidmi, kteří museli nuceně trávit léta v odloučení od rodiny v katolických školách. „Přijel na sever, na to jsem hrdý. Mně nic neprovedl. A snaží se omluvit,“ řekl jeden z místních obyvatel Charles Auksaq, který byl jako chlapec zneužit katolickým knězem.

Katoličtí duchovní a misionáři se v minulosti desítky let podíleli na asimilačním programu určeném pro původní obyvatele Kanady, který odloučil od rodin na 150.000 dětí, jež byly vystaveny hladovění, bití i zneužívání. Až 6000 dětí kvůli tvrdému zacházení v internátních školách zemřelo, zhruba tři čtvrtiny z asi 130 internátních škol provozovala katolická církev.

Kanadský školský systém takto fungoval od 19. století až do 90. let minulého století a o obrovském dopadu na domorodou komunitu se ví dlouho. Papež František se za podíl církve letos několikrát omluvil a svou cestu do Kanady pojal jako „kajícnou pouť“, během níž osobně prosil za odpuštění i mnohé z bývalých žáků těchto škol.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 30. července 2022 Foto: Wikimedia Commons – papež František

Exit mobile version