Křesťan dnes

Papež: Blízký východ ovládl hřích

Vatikán – Papež František přijal Sdružení děl na pomoc východním církvím (ROACO), jehož plenární zasedání právě skončilo v Římě. Charitativní instituce, působící při Kongregaci pro východní církve, v tomto roce slaví půlstoletí od založení, což římskému biskupovi umožnilo připomenout její význam na Blízkém východě, kde dnes křesťanům hrozí vyhlazení, a to dokonce možná úmyslné, podotkl papež.

„Blízký východ dnes trpí, pláče – a světové mocnosti na něj nepohlíží se starostí o kulturu, víru a život tamních národů, ale protože z něj chtějí kus urvat a ovládnout. Všichni sice tvrdí, že na  Blízkém východě byli první křesťané v dějinách a že je máme ctít, ale skutečnost tomu neodpovídá. Počet křesťanů klesá – mluvil jsem o tom před pár dny s kardinálem Zenarim. A mnozí se tam už nechtějí vrátit, protože utrpení je příliš silné.“

Blízký východ je však kolébkou křesťanství, Ježíšovou vlastí, domovem starobylých církví s významnou teologickou a liturgickou tradicí, krajem duchovních otců, kteří nás učí cestě kontemplace a svatosti. Za toto všechno je třeba bojovat, to vše zasluhuje naši péči, vyzýval František.

„Na Blízkém východě vládne hřích a působí utrpení jeho nebohým obyvatelům. Tím hříchem je touha po moci a válka, která nabývá na síle a využívá stále sofistikovanějších zbraní. Tamní lidé, a zejména děti, trpí. Na Blízkém východě je dnes málo škol, protože byly vybombardovány, a také málo nemocnic. Toto je bolest Blízkého východu a veliký hřích zvaný válka.“

Také blízkovýchodní církev však podlehla hříchu, kterým je nedůslednost mezi životem a vírou. Existují zde totiž kněží, biskupové i řeholní kongregace, které hlásají chudobu, ale žijí v bohatství.

„Přál bych si, aby se tito hýřilové – řeholníci, křesťané, pár biskupů a několik řeholních kongregací – vysvlékli ve prospěch svých bratrů a sester. Pán nás neopustí – a proto mohu říci, že Blízký východ je také naděje; naděje, kterou máme pěstovat. Je to mystika, v jejímž nitru je třeba pracovat, jako to děláte.“

 

Zdroj: Vatikánský rozhlas  Foto: Wikipedia, ikona Jana Křtitele, ilustrační 

Exit mobile version