Papež i arcibiskup z Canterbury se dostali pod palbu kritiky za to, že neudělali více pro obranu demokracie a svobody v Hongkongu.
Křesťanský bojovník za lidská práva vyzval náboženské vůdce, aby se vyslovili proti nedávným zásahům v zemi.
V minulém týdnu se na bývalém britském území uzavřely dvě nezávislé zpravodajské stanice (Stand News a Citizen News) a prodemokratický aktivista byl uvězněn.
SOUVISEJÍCÍ – Hongkongské kostely čelí vyhrůžkám za připomenutí masakru na náměstí Nebeského klidu
Benedict Rogers, zakladatel a generální ředitel Hong Kong Watch řekl britskému portálu Premier, že rostoucí vliv Číny v této zemi je znepokojivý.
„Svoboda tisku je v Hongkongu nyní mrtvá.Tyto poslední kroky jsou skutečně posledním hřebíčkem do rakve. A co se týče dalších svobod, ty byly v posledních letech rozebrány.“
„Takže Hongkong se změnil z jednoho z nejotevřenějších a nejsvobodnějších měst v Asii na jedno z nejrepresivnějších,“ dodal pro křesťanský portál.
V červnu 2020 zavedl Peking po prodemokratických protestech v roce 2019 ve městě zákon o národní bezpečnosti.
SOUVISEJÍCÍ – Nový hongkongský biskup odmítl komentovat situaci křesťanů v Číně
Od doby, kdy bezpečnostní zákon vstoupil v platnost, bylo zatčeno přes sto lidí, včetně mnoha prodemokratických aktivistů a také některých novinářů, kteří dříve pracovali pro dnes již neexistující zpravodajské servery Apple Daily a Stand News.
Rogers říká, že Peking v posledních letech „zjevně porušil“ svou mezinárodní smlouvu se Spojeným královstvím, že si Hongkong zachoval své zákony o lidských právech a vysoký stupeň autonomie.
„Myslím, že signály včasného varování tu byly příliš dlouho, dokonce ještě před několika posledními lety skutečného potlačení, a my jsme na tyto varovné signály nereagovali.“
Rogers dále vyjádřil své zklamání nad tím, že představitelé církve jako papež František a arcibiskup z Canterbury se k této otázce ještě nevyjádřili, protože se obává omezení náboženské svobody, které by mohlyo být další na řadě.
„Papež znatelně mlčí jak o Hongkongu, tak o dalších otázkách souvisejících s Čínou. Myslím si, že je to z velké části proto, že Vatikán před několika lety podepsal s Čínou dohodu o jmenování biskupů, a je mi líto, že zdá se, že si fakticky vykoupil papežovo mlčení,“ poznamenal pro portál Premier.
„Arcibiskup z Canterbury žádnou takovou dohodu s Čínou neuzavřel, ale pokud vím, nic neřekl, a já bych je opravdu naléhavě vyzval oba i ostatní křesťanské vůdce, aby se alespoň modlili za Hongkong a za Čína a promluvili, protože náboženská svoboda v Hongkongu je pravděpodobně další svobodou, která bude na ráně.“
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 20. ledna 2022 Foto: Wikimedia Commons – Hongkong