Křesťan dnes

Pamětníci a politici si společně připomínají památku obětí holocaustu

Brusel/Osvětim/Řím/Berlín – Pamětníci a světoví politici si dnes společně na několika místech připomínají památku obětí holokaustu. Centrem setkání je někdejší nacistický vyhlazovací tábor Osvětim v Polsku, kam dnes míří například francouzský premiér Jean Castex. Po poledni začalo i mimořádné zasedání Evropského parlamentu v Bruselu, kde je hostem stoletá Margot Friedländerová, která přežila holocaust. Mezinárodní den památky obětí holocaustu připadá na dnešek, datum bylo vybráno jako připomínka data osvobození tábora Osvětim.

V Evropském parlamentu jako první promluvila jeho předsedkyně Roberta Metsolaová, která hovořila o odpovědnosti a nutnosti připomínat si události druhé světové války. „Nemůžeme připustit beztrestnost projevů násilí,“ řekla Metsolaová a slíbila, že parlament nikdy nezůstane němý a vždy bude upozorňovat na bezpráví. Připomněla také jen několik dní starý útok na 12letého chlapce poblíž italského Livorna, kterého napadli kvůli jeho židovskému původu.

SOUVISEJÍCÍPopírání existence Izraele je moderní antisemitismus, řekl šéf OSN Guterres

Friedländerová, rodačka z Berlína, která si prošla koncentračním táborem v Terezíně, vzpomínala na své ukrývání před nacisty v Berlíně a na 16 lidí, kteří jí pomáhali se skrývat po dlouhé měsíce. Většina lidí během války, nejen Němci, ale i další národy, nedělali nic pro to, aby zachránili své sousedy, řekla pamětnice. Výjimkou bylo podle Friedländerové Dánsko. Svou promluvu k poslancům zakončila prosbou „buďte lidmi.“

Památku obětí holokaustu dnes uctili i italský premiér Mario Draghi a prezident Sergio Mattarella. Podle nich je důležité vzpomínat na miliony obětí a bolest přeživších, ještě podstatnější je však vyvodit z historie důsledky. „Musíme dnes i v budoucnu bojovat s bacilem rasismu, antisemitismu, diskriminace a intolerance… A začít musíme ve školních lavicích, protože znalosti, informace a vzdělání hrají zásadní roli při prosazování spravedlivé a solidární společnosti,“ řekl Mattarella.

Předsedkyně německého Spolkového sněmu Bärbel Basová vyzvala k ostražitosti vůči přetrvávajícímu antisemitismu. „Antisemitismus je přímo mezi námi,“ varovala při tradiční každoroční vzpomínkové hodině německého parlamentu. Podle Basové není antisemitismus jen na samém okraji politického spektra, ale je problémem celé společnosti. Vzpomínání podle ní nestačí k imunizování proti antisemitismu. Svoboda a demokracie jsou odkázány na angažované občany. Vzpomínkové akce ve Spolkovém sněmu se zúčastnili i přeživší holokaustu Inge Auerbacherová a předseda izraelského parlamentu Mickey Levy.

Význam odkazu holokaustu pro ochranu lidských práv dnes na twitteru podtrh generální tajemník Organizace spojených národů António Guterres. „Nikdy nesmíme zapomenout, že holocaustu bylo možné zabránit. Příliš málo lidí mluvilo a naslouchalo a ještě méně lidí projevilo solidaritu. Musíme se zavázat, že budeme vždy bdělí a budeme prosazovat lidská práva a důstojnost pro všechny,“ napsal Guterres.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 27. ledna 2022 Foto: Wikimedia Commons – Antonio Guterres

Exit mobile version