Jeruzalém – Stovky křesťanů se dnes v historickém centru Jeruzaléma zúčastnily tradičního procesí po cestě, jíž se podle jejich víry ubíral na smrt Ježíš Kristus. Vzhledem k pokračující válce mezi Izraelem a palestinským radikálním hnutím Hamás ale byly davy o poznání menší než jindy. Většinu účastníků procesí tvořili palestinští křesťané, informovala agentura AP.
Procesí šlo ulicí Via Dolorosa, po níž podle tradice Kristus nesl svůj kříž. Celá křížová cesta má 14 zastavení, začíná odsouzením Ježíše k smrti, pokračuje přes jeho ukřižování a končí uložením jeho těla do hrobu. Posledních několik zastavení se tradičně odehrává v Chrámu Božího hrobu, kde byl podle tradice Ježíš Kristus po ukřižování kolem roku 33 pohřben. Křesťané věří, že poté vstal z mrtvých, neboť ženy, které šly několik dní nato navštívit Kristův hrob, nalezly jen prázdné místo.
V čele procesí letos byli mladí palestinští křesťané, následováni stovkami palestinských křesťanů, mnichy z řádu františkánů, křesťanskými cizinci žijícími v Jeruzalémě a několika málo turisty.
„Čekáme na to každý rok,“ řekla palestinská křesťanka z jeruzalémského Starého Města Muníra Kamarová. Sledovala průvod a mávala na pozdrav nosičům kříže, kteří se zastavili, aby dali její malé dceři pusu na tvář. „Letos jsme ovšem nešťastní kvůli té válce,“ dodala.
SOUVISEJÍCÍ – Křesťané v Gaze jsou „blíže než kdy jindy ukřižovanému Spasiteli“
V ulicích Jeruzaléma letos podle AP nebyli Palestinci z okupovaného Západního břehu Jordánu, kteří se obvykle o Velikonocích sjíždějí do města. Od loňského října, kdy začala válka v Pásmu Gazy, palestinští věřící musejí mít zvláštní povolení k překročení kontrolních stanovišť v Jeruzalémě. Navzdory nižší účasti se však obchůdky ve Starém Městě, které obvykle bývají v pátek zavřené, i letos otevřely, aby si turisté mohli koupit na památku předměty s křesťanskými motivy. Zájemců však bylo málo.
„Srovnání loňských velikonočních svátků s letošními je jako den a noc. Nikdo tady není, většinu tvoří místní,“ říká Palestinec Fajáz Dakkák, který je majitelem jednoho z obchůdků. „Obvykle jsou dnes lidé radostní a děti jsou nadšené. Ale když srovnáte děti tady, které mají vodu, jídlo a rodinu, s tím, co se děje v Pásmu Gazy, jak můžete být šťastní?“ dodal.
Podle zprávy amerického ministerstva zahraničí o mezinárodní náboženské svobodě za rok 2022 žije na Západním břehu Jordánu a v Jeruzalémě odhadem 50.000 palestinských křesťanů. V Pásmu Gazy jich podle téhož zdroje žije přibližně 1300 a někteří palestinští křesťané jsou občany Izraele. Mnoho palestinských křesťanů žije v zahraničí.
Dnešního průvodu se zúčastnil také malý počet turistů. Carmen Rosové, právničce, která žije v Jeruzalémě, se podařilo shromáždit skupinu poutníků ze Španělska, kteří přijeli do Izraele na náboženskou exkurzi. Skupinka odpočívala ve stínu před kostelem.
„Nejdřív se báli kvůli situaci,“ říká Rosová. „Řekla jsem jim, že tady v Jeruzalémě je bezpečno, u nás není násilí. Jsme sice blízko Pásma Gazy, ale křesťané nejsou terčem terorismu,“ dodala.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor_ ČTK Datum: 29. března 2024 Foto: Wikimedia Commons – Jeruzalém