„Naše občanství je ovšem v nebesích, odkud také očekáváme Spasitele – Pána Ježíše Krista“ (Fil 3,20).
„Naše občanství je v nebesích. Tato biblická slova apoštola Pavla z jeho listu věřícím lidem do Filippi nacházejí ozvěnu v epištole Židům 13,14, kde čteme: „Zde nemáme trvalé město, ale toužíme po tom budoucím.“ Od roku 1968, kdy jsme s manželkou opustili svoji rodnou zem, jsme žili v dalších čtyřech zemích. Ne vždycky proto, že bychom chtěli. Spíš to bylo vázáno na naši misijní práci. Netrvalo nám dlouho, abychom pochopili, že jsme-li občany země jedné a žijeme v zemi druhé, žijeme tam jako hosté.
SOUVISEJÍCÍ – Otakar Vožeh / Jak jako křesťané máme žít?
Například, se svým americkým občanstvím, když jsem žil v Rakousku, podléhal jsem zcela konkrétním zákonům Rakouska. Nemohl jsem platit dolary, nýbrž euroměnou. Nemohl jsem mluvit jen tak s kým jsem chtěl anglicky, nýbrž jsem se musel potýkat s němčinou. Nemohl jsem při jízdě autem na křižovatce zatočit doprava na červenou – jak jsem zvyklý z Ameriky – musel jsem čekat na zelenou, i když z druhé strany nic nejelo. Při nákupu mi v samoobsluze nikdo nenaložil můj nákup do pytlů a neodvezl k mému autu, to všechno jsem si musel udělat sám. Nemohl jsem se prostě chovat jako Američan, když jsem žil v Rakousku.
Podobně je tomu s námi věřícími za našeho života tady na zemi. Jsme občany nebes, ale žijeme na zemi. Náš stát je nebe, avšak sídelním místem je nám tato planeta, se vším všudy. Jsme tu jako hosté, dočasně. Podléháme pozemským zákonům a není možné, abychom se tu tak docela chovali jako v nebi. Svým prvním narozením sem patříme. A stejně jako Američan žijící v Rakousku musí mít na vědomí blaho a dobro Rakouska, i občan nebe musí mít na paměti blaho a dobro svých pozemských spoluobčanů. Krásné slovo čteme v Bibli u proroka Jeremiáše 29,7. Toto slovo je adresováno židům žijícím z donucení v babylonském zajetí: „Usilujte o pokoj toho města, do něhož jsem vás přestěhoval, modlete se za ně k Hospodinu, neboť v jeho pokoji i vy budete mít pokoj.“
Na této zemi žijeme z Boží vůle, Bůh nás sem „nastěhoval“. Je naší povinností – povinností občanů nebes – abychom přispívali k pokoji a blahobytu a dobru a spravedlnosti světa, do které jsme byli Bohem na čas postaveni. Tím nejvyšším posláním, které nám tady Bůh svěřil, je zvěstovat Ježíše Krista jako jediného Spasitele, a ukazovat svým životem na tu lepší vlast, na náš nebeský domov. Američanovi žijícímu v Rakousku nepřísluší, aby se míchal do rakouské politiky, aby se snažil o změnu zákonů a zvyků Rakouska, aby se více podobaly americkým. Stejně tak občan nebe nebude moralizovat a snažit se o „ponebeštění“ země. To není naše poslání, jako to nebylo poslání Pána Ježíše Krista. Politicko-sociální aktivismus není programem Církve. Programem Církve – věřících – kdekoli na světě a za všech okolností je oslavovat Boha a zvěstovat Ježíše Krista.
Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
Jako občané nebes žijící na zemi nemáme stát o uznání a slávu tohoto světa. Tím neříkám, že se jim máme vyhýbat. Nemáme však o ně usilovat. A když se dostaví? Někdejší známý kazatel Spurgeon říká: „Nakládejte se světskou slávou stejně jako se světským nepřátelstvím. Pohrdejte jí.“ Silné slovo, ale pravdivé. Již Sokrates kdysi prohlásil: „Co jsem to pokazil, že mě má chválit kdejaký ničema?“ Když nás svět chválí, buďme vždycky na pozoru.
Jako občané nebes nemáme hromadit poklady tohoto světa. Proč bych měl hromadit euroměnu, když s ní při návratu do Ameriky platit nebudu? „Ale hromaďte si poklady v nebi, kde je mol a rez neničí a zloději nevykopávají ani nekradou!“ (Mt 6,20) Ani koruny, dolary, ani euro v nebi neplatí.
SOUVISEJÍCÍ – Otakar Vožeh / Kdo je Duch svatý
Jako občané nebes jsme především pod Boží vládou. Jako občané Božího království máme plné právo na slávu a bohatství nebes. Vírou v Krista jsme se stali Jeho spoludědici a to, co patří Jemu, patří i nám! Apoštol Pavel píše: „Sám Duch dosvědčuje našemu duchu, že jsme Boží děti. A jestliže děti, pak i dědicové, totiž dědicové Boží a spoludědicové Kristovi.“ (Řím 8,17 a 1.Petr 1,4).
Když říkám, že naším posláním není měnit tento svět, musíme si rozumět. Naše přítomnost na tomto světě, naše slova a celý náš život mají v sobě skrytý potenciál měnit společnost, ve které žijeme. To je možné jedině tehdy, žijeme-li jinak, podle jiných měřítek, než tento svět. Vyznáváme jiné hodnoty než tento svět. Nejsme na to pyšní, nemůžeme se chovat okázale a nadřazeně. Avšak každý, kdo nás zná, by měl o nás vědět – podle našeho života – že jsme občany nebes. Když jdeme po ulici, když nakupujeme v obchodě, když řídíme auto, když hospodaříme s penězi a majetkem, když žijeme svůj rodinný život – ve všech životních situacích má být zjevné, že nebe je naším domovem a Bůh naším nebeským Otcem a Pánem.
Pro každého věřícího člověka platí, že ať žijeme kdekoli, nezapomínáme nikdy na svou pravou vlast, na svůj jediný domov. Biblický žalmista říká: „Kéž bych měl křídla jako holubice, uletěl bych, usadil se jinde“ (55,7). Už dlouho se nepěstuje v české zemi pocit vlastenectví. Jaká škoda! Věřící člověk má jasné vědomí toho, že jeho pravá vlast je nebe. A toto nebeské vlastenectví z nás má přímo zářit!
Všechny současné události po celém světě ukazují na to, že návrat Ježíše Krista, našeho Spasitele, je velmi blízko. Jsme snad unaveni čekáním? Je dnešní Církev lhostejná k tomu, že se její Hlava, že se její Ženich brzy vrátí? Nikdo z nás nezná budoucnost, i když mnoho lidí by si přálo vědět, co nás čeká. Pro věřícího člověka je však vědomí, že budoucnost je v Božích rukou, zdrojem pokoje, naděje a radostného očekávání. Tak jako slíbil, že přijde poprvé, a svůj slib splnil, splní jej i podruhé a přijde. Přijde slavně, jako všemohoucí Pán a Král. Přijde si pro ty, kdo Mu patří, přijde si pro svou Církev.
Otázka nakonec: jste občany Božího království skrze víru v Ježíše Krista? Pokud ano, těším se na Vás doma, v nebi. Pokud nikoli, ať je Vám tento článek přátelskou výzvou k pokání a k víře v toho jediného Spasitele, Božího Syna, Ježíše Krista Pána.
Autor je zakladatelem československého vysílání Trans World Radio-Monte Carlo a dlouholetý mezinárodní misijní pracovník Datum: 25. října 2021 Foto: Pixabay – ilustrační
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.