Křesťan dnes

OSN přijala pět rezolucí odsuzujících Izrael, generální tajemník znovu potvrdil židovské vazby na Jeruzalém

 

NEW YORK – Poté, co generální tajemník OSN Antonio Guterres přikázal stáhnout pod hlavičkou OSN zveřejněnou, leč neautorizovanou zprávu Richarda Falka, která vinila Izrael z apartheidu, Guterres znovupotvrdil židovské historické pouto k městu Jeruzalém. Stalo se tak ve středu 22. března v New Yorku během schůzky s Ronaldem Lauderem, prezidentem Světového židovského kongresu (WJC). Guterres zopakoval svá slova, která řekl nedávno izraelskému rádiu a v nichž zmínil existenci židovského chrámu v Jeruzalémě před dvěma tisíci lety. Palestinští lídři se na půdě OSN snažili v minulých desetiletích jakékoliv historické židovské vazby na Jeruzalém popřít.

Podle vyjádření WJC Guterres řekl, že „udělá, co bude v jeho silách, aby zastavil protiizraelské iniciativy v OSN a jeho organizacích.“ Zároveň však také řekl, že nemůže zabraňovat Radě pro lidská práva (UNHCR), aby přijímala protiizraelské rezoluce. UNHCR během pátečního dne přijala hned pět rezolucí odsuzujících Izrael, a to přes protest USA a překvapivě i Velké Británie. Ta sice dvě rezoluce podpořila, avšak s tím, že napříště bude hlasovat proti jakékoliv další takové rezoluci, a to kvůli „zaujatosti“ OSN.

„Oznamujeme Radě pro lidská práva, že pokud se situace nezmění, přijmeme v budoucnosti politiku, kdy budeme vždy hlasovat proti všem rozolucím, které se budou týkat chování Izraele na okupovaných palestinských a syrských územích,“ varovala Británie. „Nikde není nepřiměřený důraz na Izrael absurdnější, než v případě dnešního usnesení o okupaci Golanských výšin. Nemůžeme přijmout perverzní sdělení této rezoluce, která se zaměřuje Izrael, zatímco Assad pokračuje v masakrování obyvatel Sýrie.

 

 

Izrael má osmi milionovou populaci, zatímco svět má sedm miliard lidí. Od svého založení UNHCR přijala 135 rezolucí zaměřených proti specifickým zemím, z toho 68 proti Izraeli,“ stálo dálo v prohlášení Spojeného království.

USA a Togo

Rada OSN pro lidská práva o 47 členech přijala v pátek 22. března pět rezolucí zaměřených proti Izraeli. Rezoluce o „lidských právech na okupovaných syrských Golanských výšinách“ byla schválena 26 hlasy s 3 proti a 18 hlasy, které se zdržely. Ostatní rezoluce se týkaly porušování mezinárodních a lidských práv na okupovaných palestinských územích včetně východního Jeruzaléma. Jediné dva státy, které konzistentně hlasovaly proti všem pěti rezolucím, byly USA a Togo.

 

Zdroj: ztis.cz
Foto: Wikipedia

 

Exit mobile version